Recept na svůj oblíbený kompot nebo sterilovanou zeleninu už máte. Jak jim však zajistit co nejdelší trvanlivost bez drahého hrnce na zavařování? Využijte toho, co máte doma a vrhněte se na zavařování v troubě!
Začátky asi nemusíme příliš rozvádět – sklenice vysterilizované horkou vodou (mimochodem sklenice se sterilizují, zelenina se steriluje – aby v tom už bylo jednou provždy jasno), které schnou na suché utěrce a stejně tak víčka a případně gumičky. Pak naplnění ovocem nebo třeba pečeným masem či zeleninou – až potud je všechno tak, jak to známe.
Zavařování v troubě vyžaduje přesný postup
Neobejdete se bez hlubšího plechu, který do výše 2 centimetrů naplníte vodou – minimálně jednou tolik volného prostoru by vám nad ní ještě mělo zbýt. Na dno patří utěrka nebo papírové ubrousky – to aby sklenice nepopraskaly. Ty na plech vyskládáme bez vzájemného doteku a celé dílo vložíme do studené trouby.
Měli byste vědět: Sklenice volíme stejně velké i objemné, aby byl zaručen 100% výsledek.
Proč? Protože ta předehřátá by vám sice dobu výroby o něco málo zkrátila, ale zároveň zvýšila riziko popraskání sklenic. Pár minut navíc je tady rozhodně k dobru věci. Termostat nastavíme na 180°C a pozorujeme. Jakmile voda začne vřít, což se projeví stoupáním bublinek vzduchu ve sklenicích, snížíme teplotu na 80-100°C.
Ovoce potřebuje kratší čas než maso
Další postup závisí na druhu zavařované potraviny. Ovoce si vystačí s osmi minutami, zelenina potřebuje 10-12 a zavařujete-li maso, připravte se na 15-20 minut čekání. Sklenice s ovocem vyjměte hned, ostatní nechte vychladnout v troubě.
Zkontrolujte, jestli všechna víčka těsní a máte hotovo. Jednodušší už to ani být nemohlo, co říkáte? A takto zavařené potraviny vydrží stejně dlouho jako jejich „klasicky“ připravené protějšky. Tak proč to nezkusit?
TIP:
Vše pro dámácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz