svíčka

Vyrobte si domácí rozmarýnové vonné svíčky. Poradíme vám jak na to.

Stlačené bylinné svíčky jsou jedinečným způsobem, jak zachovat krásu zahrady. Rozmarýn vypadá v těchto svíčkách skvěle, ale můžete také použít byliny jako tymián nebo levandule, které jsou snadno dostupné v zahradě, v obchodě s potravinami nebo v zahradním centru. Tento projekt používá směs včelího vosku a sójového vosku, lisovaných rozmarýnových listů a esenciálních olejů. Tyto snadno vyrobitelné svíčky mohou být použity jako krásné ručně vyráběné dárky!

Lisovaný rozmarýn

Protože klasický rozmarýn má dřevnatý stonek, který sice vypadá krásně ve sklenicích, nejde ale natlačit na stranu nádoby, je třeba ho vylisovat. Navíc hrozí riziko vznícení rozmarýnu. Z těchto důvodů je důležité použít mladé rozmarýnové stonky, které ještě nejsou dřevnaté. Ty je velmi snadné přitisknout naplocho ke sklenici. Klíčem tedy je vylisovat libovolnou bylinku a použít vosk tak, abyste ji drželi na okraji nádoby. Tímto způsobem zůstane proti skleněné nádobě a od plamene.

rozmarýn - Vyrobte si domácí rozmarýnové vonné svíčky. Poradíme vám jak na to.

Rozmarýnové vonné svíčky

Zde je návod, jak vyrobit tyto lisované bylinné svíčky s rozmarýnem a vonícími esenciálními oleji. Směs éterických olejů lze měnit tak, aby vyhovovala jakékoliv příležitosti nebo období. Bohaté, zemité tóny dřevnatých olejů jsou skvělé jako velký vánoční dárek, ale v průběhu roku vyzkoušejte mátu, limetku, rozmarýn a levanduli. Následující rozpis ingrediencí vám vystačí na dvě svíčky, které dáte do sklenic o objemu 240 ml.

Ingredience:

 • 220 g včelího vosku,
 • 220 g sójového vosku,
 • 2 ks středních knotů (dle výšky sklenice) s plíškem,
 • 2 ks kolíčky na prádlo,
 • esenciální oleje dle volby,
 • lisované bylinky (rozmarýn).

Příprava:

 1. Nejprve si připravte lisovanou bylinku. Ze své zahrady (nebo supermarketu) si vyberte několik mladých stonků rozmarýnu, nebo jiné bylinky. Dejte ho mezi silné knihy a lisujte aspoň týden.
 2. Seřízněte stonky rozmarýnu tak, aby měly výšku o něco menší, než je výška vašich sklenic.
 3. Když chystáte vonné svíčky, na 440 g vosku byste měli použít 300 až 600 kapek esenciálních olejů. Může jí i o mix více olejů.
 4. Na vodní lázni rozpusťte oba dva vosky. Přidejte esenciální oleje. (Pokud chcete proces urychlit, vosky předtím nastrouhejte.)
 5. Zatímco vosk taje, připravíme si sklenice. Knot s plíškem provlečeme prostředkem kolíčku, a položíme do sklenice. Kovový plíšek je na dně sklenice, knot trčí prostřednictvím kolíčku rovně ven. Kolíček je položený na okraji sklenice, aby knot jistil ve středu skleničky. Stejným způsobem připravíme i druhou sklenici.
 6. První roztátý vosk použijeme k tomu, že s jeho pomocí nalepíme snítky bylinky na okraj sklenice.
 7. Když je vosk rozpuštěný, promícháme ho a nalijeme do připravených sklenic.
 8. Necháme vychladnout a domácí rozmarýnová svíčka je hotová.
 9. Nakonec ještě můžeme zastřihnout knot, je-li příliš dlouhý.

 

TIP:

Vše pro dámácnost, domácí potřeby, dekoraci a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

seventeen + 4 =