Rostliny v hezkých květináčích mohou být krásné, ale produkovat květináče přetékající krajkovanými révami, barevnými květy a jemnými trávami vyžaduje spoustu know-how. Pěstování velkých rostlin ve velkém květináči může být skutečně výzvou jak fyzicky, tak i esteticky, ale existují způsoby, jak to zvládnout i bez namožení zad. Zde je 5 tipů, které vám pomohou tento projekt řešit.
1. Odlehčení květináčů
Zvolit správnou půdu je kritické. Není moc dobrý nápad vyplňovat květináče něčím jiným, než je půda, avšak můžete si tím trochu pomoci. Máte-li skutečně velký květináč, můžete jeho spodní část naplnit lehkým materiálem, což vám ušetří peníze za zeminu a sníží hmotnost těchto neuvěřitelně těžkých nádob. Použít můžete vše – od PET lahví až po různé plastové obaly ze zeleniny. Existují také speciální výplně, které pro tento účel můžete koupit v zahradních centrech.
Výhody odlehčení květináčů mohou být významné, zvláště pokud je potřeba květináče na zimu přemisťovat do interiéru. Velký květináč naplněný vlhkou půdou a rostlinami může být tak těžký, že by mohl v průběhu času ohrozit celistvost jeho konstrukce. Je dobré oddělit půdu od speciální výplně. Chcete-li tak udělat, můžete nakrájet plastovou fólii, která je dostatečně velká, aby se vlezla do květináče. Oddělení půdy od druhého materiálu usnadňuje čištění a vyprázdnění květináče na konci sezóny.
Na rozdíl od obecné moudrosti nezlepšuje odvodnění, když do dna nádoby dáme štěrk nebo horniny. Měli byste vědět, že obecně je více půdy lepší než méně.
2. Pečlivě zvolte rostliny
Výběr rostlin je důležitý pro jakýkoli květináč. Pro velké květináče je ale obzvláště důležitý. Rostliny se mohou snadno ztratit a vypadat ve velkém květináči jako trpaslíci. Je to výzva vybrat si rostliny, které vám poskytnou design, který je zajímavý a vyvážený z hlediska rozsahu. Vybrat si můžete jednu vysokou a dramatickou rostlinu nebo dokonce celou skupinku. Použití stromů, keřů nebo velkých trvalek, které přežijí zimu ve vaší oblasti, vám dává tu výhodu, že budete mít dobře vyhlížející květináče celoročně.
3. Dejte svým rostlinám dobrý start do života
Když si zakoupíte půdu, zjistěte, zda v ní je již obsaženo hnojivo. Mnohem lepší je zakoupit půdu bez hnojiva. Místo toho smíchejte organické hnojivo s pomalým uvolňováním do půdy. Dobře ho v půdě promíchejte.
4. Aby vaše květináče dobře vypadaly
Existuje několik praktik, které musíte pravidelně provádět, aby vaše květiny byly stále krásné:
I když většina zahradních center tvrdí, že není potřeba odstraňovat odkvetlé a uschlé hlavy, je dobrý nápad veškeré takové květy odstraňovat. Některé květiny totiž mohou víc kvést, když nebudou zatíženy odkvetlými květy.
Prořezávejte rostliny, aby vypadaly hustě. Prořezávání vám pomůže vyplnit velký květináč tím, že zabrání vaším rostlinám růst jen do výšky.
Pravidelně hnojte během vegetačního období. Mnoho velkých rostlin je obtížné hnojit, proto používejte zředěné kapalné hnojivo každý druhý týden.
Ujistěte se, že vaše rostliny budou mít dostatek vody. Obzvláště u velkých rostlin mohou listy působit jako deštník a lehký déšť nebo i zalévání hadicí se nemusí dostat až k půdě a tedy ke kořenům rostliny. Platí obecné pravidlo, že rostliny jsou dostatečně zality, když vidíte vodu, které vytéká z odvodňovacích otvorů na dně nádoby.
5. Najděte si krásné velké květináče
Krásný, velký květináč může být uměleckým dílem a ústředním bodem vašeho dvora, zahrady či interiéru. Za takové květináče nemusíte utratit spoustu peněz. Vyberte si například obrovské hliněné nebo smaltované květináče, které se nachází v obchodech zaměřených na domácnosti.
Na druhou stranu dražší květináče, by se mohly také vyplatit. Nejen, že mají neuvěřitelně vynalézavou estetiku, ale pokud je používáte podle pokynů, pak bude také údržba květin o něco snadnější.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz