prace na zahrade v zime

Co je dobré udělat v zimě, když zahrada odpočívá?

Zimní období rozhodně neznamená, že není co dělat. I přes zimu je dostatek práce a různých aktivit, které se nabízí pro vášnivé zahrádkáře. V zimě za příznivého počasí můžete tu a tam i něco posbírat, sklidit a udělat nějakou práci. Dokonce některé činnosti je ideální provádět v zimě, protože na ně nezbývá jindy dostatek času. A pokud si je uděláte nyní, když se vlády ujala paní zima, ušetříte si čas na později. Však to znáte, na jaře pak nevíte, co dříve udělat.

Vzhledem k tomu, že nejvíce práce na zahradě je od jara do podzimu, vyplatí se některé věci provést v zimní sezóně. Pokud některé z následujících činností uděláte právě nyní, budete mít čas, provedete vše pečlivěji a ve větším klidu.

prace na zahrade zima - Co je dobré udělat v zimě, když zahrada odpočívá?

Užitečné rady pro zimní období

  • Řezání stromů – zimní řez stromů je možné provádět v měsíci únor/březen, pokud nekralují velké mrazy. Jestliže je teplota pod mínus deseti stupni, je lepší tuto činnost přerušit a počkat. Tímto máte jistotu, že nedojde k poškození především mladých stromů mrazem.
  • Posypání záhonů popelem – ideální je dřevěný popel, který obsahuje vyšší množství vápníku i draslíku. Jedná se tak o dvě zásadní živiny, které rostliny potřebují ke zdárnému růstu. Popel má totiž obdobné vlastnosti jako vápno, které zemědělci používají k vápnění pole a k neutralizaci kyselé půdy.
  • Odebírání roubů – konec prosince a celý leden je ve znamení, kdy se řežou rouby ovocných stromů, které se poté na jaře štěpují na podnože či vzrostlé stromy. Rouby se odebírají pouze z jednoletých výhonů, měly by být přinejmenším silné jako tužka a dlouhé okolo patnácti centimetrů. Nařezané rouby ukládáme do sklepa a z poloviny je zasypeme pískem.
  • Kácení stromů – zima coby doba vegetačního klidu, je vhodným časem pro kácení již umírajících, nemocných, různě poškozených či překážejících stromů. V případě pařezů jabloní či ořešáků, které zůstanou po stromech, můžete na jaře naočkovat sadbou hlívy ústřičné. Výsledkem je, že se rychleji rozloží a vy si na podzim můžete vychutnat úrodu v podobě velmi zdravých hub.
  • Semínka, semínka a zase semínka – příjemná aktivita pro zimní nejen dlouhé večery, ale prostě činnost, kterou můžete dělat z pohodlí vyhřátého domova. A především právě přes zimu je na to i nejvíce času, kdy se tomu lze věnovat a vše i důkladně promyslet. Shánět semínka můžete prostřednictvím výměny přes internet, pročítání katalogů, brouzdat po internetu a zjišťovat nabídku na trhu. Stejně tak zároveň můžete i objevit pro vás doposud neznámé či nové odrůdy zemědělských plodin. Máte na to dostatek času, kdy se můžete u konkrétního výrobce informovat, případně provést předobjednávku apod. Na jaře toto vše náležitě oceníte.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít