Proč utrácet peníze za prostředky, které mohou být bezpečně nahrazeny obyčejným octem? Tento nástroj je bezpečný a efektivní! Ocet je dobře známá kapalina s ostrou kyselou chutí po celém světě. Nejčastěji se používá při vaření jako koření a konzervační látky. Ale to není vše, čeho je slavný produkt schopen!
Díky svému složení se ocet využívá také v kosmetice, tradiční medicíně a dokonce i v zahradnictví. Obvykle se používá stolní ocet, což je 3-15% roztok kyseliny octové. Existují ale i jiné druhy ocet z jablka, vína, balsamik atd.
Budeme hlavně mluvit o 9% octu, pokud není uvedeno jinak.
1. Ocet pro vzklíčení semen
Chcete dvakrát urychlit klíčení semen? Pak vezměte 1 díl octa a zřeďte v 9 částech vody. Gázu navlhčete výsledným roztokem nebo látku a vložte do ní semena. Doba zpracování je následující:
24 hodin – u petrželky, kopru, mrkve, pařeniště a dalších remorkérů;
12 hodin – pro semena z rajčat, papriky a lilku;
7-8 hodin pro semena okurky, dýně a cukety.
2. Ocet proti škůdcům
Ocet ochrání rostliny před mšicemi, housenkami, můrami, mouchami atd. Také ocet může být použit jako profylaktické činidlo. Silná vůně vyděsí škůdce a nedovolí jim naklást vejce.
Zředí se 100 ml octa v 10 litrech vody s 200 g hořčice. V suchém, bezvětrném dni polijeme plodiny a půdu.
Léčba se provádí každé 3-4 dny, dokud škůdci nezmizí.
3. Ocet na odlákání motýlů
Chcete-li zachránit zahradu před invazí housenek. K tomu je třeba smíchat 1 litr vody a 50 ml jablečného octa, potom návnadu nalít do plastové lahve nebo zbytečné nádoby.
4. Ocet proti houbovým chorobám
Zahradní plodiny často trpí houbovými chorobami. V kyselém prostředí zemřou a nemohou se množit. Ošetřené octem mohou být rajčata, okurky, cukety, okrasné a ovocné keře, stejně jako stromy.
Do 10 litrů vody nalijeme 120 ml octa a postříkáme rostliny.
5. Ocet pro ničení plevele
Dejte vařit litr vody a přidávejte 75 ml octa, 40 g soli. Tímto způsobem je možno rychle se zbavit plevele.
6. Ocet pro výživu rostlin
S pomocí octu, můžete povzbudit kvetoucí hortenzie, vřes, azalky a další rostliny, které milují kyselou půdu. Zředí se 100 až 120 ml octa v 10 litrech vody. Roztok vlijeme na kořen měsíc před začáteční fází. Postup je prováděn každých 7-10 dní. Jakmile se květy objeví, nesmí se octem zalívat.
7. Ocet proti myším
Umístěte otevřené nádoby s octem do místnosti nebo udělejte jako návnadu kuličky z mouky a octa. Brzy zjistíte, že aktivita hlodavců se snížila.
8. Ocet ke kyselosti půdy
Kyselost půdy je jedním z nejdůležitějších faktorů pro dobrou sklizeň. To lze provést rychle a levně octem. Vezměte půdu ne z povrchu, ale z hloubky asi 30 cm. Položte zeminu na list papíru a nalijte na ni ocet. Sledujte reakci. Pokud se bubliny objeví, půda je zásaditá, mírně sycená je neutrální. Pokud nedochází k reakci na ocet, půda je kyselá a stojí za to deoxidace.
9. Ocet proti komárům
Smíchejte stejné dávky octa, rostlinného oleje, šamponu a naneste na holou pokožku. Ocet také pomůže zmírnit bolest po kousnutí komárem.
10. Ocet na úklid
Ocet vám pomůže rychle vyčistit celou řadu věcí. Zředěný ocet ve vodě je obvykle v poměru 1: 1 nebo 1: 2, v závislosti na stupni kontaminace.
Octem se čistí:
- rezavé zahradní nářadí;
- kuchyňské potřeby;
- sanitární keramika;
- zahradní cesty, veranda;
- zahradní nábytek;
- skvrny na oblečení.
Ocet také pomůže vyčistit skvrny z bobulí a zeleniny na ruce a odstranit nepříjemné pachy z chladničky, zásobníku nebo skříně – prostě s ním umyjte všechny povrchy.
11. Jablečný ocet jako léčivo
Jablečný ocet lze použít na:
- stařecké skvrny
- účinné kloktadlo, lžíce jablečného octa a lžička soli
- lze přidávat i do koupele, působí proti únavě
- maska pro krásné vlasy – dvě PL olivového oleje smícháme se lžičkou jablečného octa a dvěma bílky.
- působí proti nadýmání a zažívacím problémům
- pomáhá na vyrážky
- na masáž unavených noh.
TIP:
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
dobrý den, zaujal mě jak s octem zničit plevel, ale informace není pro mne úplná,
plevel se má polít horkým přípravkem nebo studeným děkuji za odpověd