ježek

Chcete-li fungující zahradu, musíte do ní nalákat určité živočichy

Společně s plánováním zahrady byste neměli zapomenout ani na to, že zahrady není neživá, ale jedná se naopak o živý organismus, který bude fungovat jen za předpokladu, že veškeré složky se budou doplňovat. A to se týká květin, keřů, stromů i živočichů.

Včely a motýly

Aby zahrada opravdu žila a hlavně aby docházelo k opylování květů a tvorbě plodů, je nezbytně nutné přilákat do zahrady včely a motýly. Toho dosáhnete barevnými medonosnými květinami, jako jsou například jetel, vojtěška, slunečnice, z lučních květin pak pampeliška, mateřídouška a divizna, ze stromů třeba akát, vrba, bříza…

včela - Chcete-li fungující zahradu, musíte do ní nalákat určité živočichy

Slunéčka sedmitečná a zlatoočka

Oba tito živočichové vás budou neúnavně zbavovat mšic. Aby se vám na zahradě ubytovali a množili, potřebují, abyste přestali používat pesticidy a na zimu jim vyrobili hmyzí domeček (návod jsme vám přinesli v jednom z předchozích článků). Trošku práce se vám mnohanásobně vrátí.

Ježek

Co nedokážou malí hmyzí přátelé, na to bohatě stačí další potenciální obyvatel vaší zahrady – ježek. Živí se mnoha neužitečnými hmyzími parazity, stačí mu klid – hlavně ve dne (např. aby jej nerušil váš pes či kočka), ježek je samotář, takže si vystačí na zahradě zcela sám. Chcete-li mu přilepšit, dopřejte mu spíš psí nebo kočičí konzervu než mléko.

Ptáci

Zpěvní ptáci dokážou pochytat mnoho škodlivého hmyzu. Přilákat je na zahradu je poměrně snadné, v létě potřebují zejména pítko, které bude stále naplněno čistou vodou, v zimě zase přikrmování do krmítka. Také ptáci nemají rádi, když je honí pes nebo kočka.

pták - Chcete-li fungující zahradu, musíte do ní nalákat určité živočichy

Jezírko

A když vám nestačí hmyz, ježek a ptáci, pořiďte si do zahrady ještě zahradní jezírko s rybičkami. Vhodné ryby jsou koi kapr, zlatý karas či zlatý jesen. Zahradní jezírko oživí vaši zahradu hned několikrát – nejen rybami, ale i jako zdroj vody pro ostatní živočichy. Navíc na březích jezírka budete moci pěstovat i rostliny, pro které byste jinak neměli vhodné stanoviště (blatouch).

 

TIP:

Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít