ocet t

Ocet můžeme využít v kosmetice, medicíně, ale také hojně v zahradnictví. Zvláště k ničení chorob a škůdců

16.4.2019
8 000 Zobrazení

Proč utrácet peníze za prostředky, které mohou být bezpečně nahrazeny obyčejným octem? Tento nástroj je bezpečný a efektivní! Ocet je dobře známá kapalina s ostrou kyselou chutí po celém světě. Nejčastěji se používá při vaření jako koření a konzervační látky. Ale to není vše, čeho je slavný produkt schopen!

Díky svému složení se ocet využívá také v kosmetice, tradiční medicíně a dokonce i v zahradnictví. Obvykle se používá stolní ocet, což je 3-15% roztok kyseliny octové. Existují ale i jiné druhy ocet z jablka, vína, balsamik atd.

Budeme hlavně mluvit o 9% octu, pokud není uvedeno jinak.

1. Ocet pro vzklíčení semen

Chcete dvakrát urychlit klíčení semen?  Pak vezměte 1 díl octa a zřeďte v 9 částech vody. Gázu navlhčete výsledným roztokem nebo látku a vložte do ní semena. Doba zpracování je následující:

24 hodin – u petrželky, kopru, mrkve, pařeniště a dalších remorkérů;

12 hodin – pro semena z rajčat, papriky a lilku;

7-8 hodin pro semena okurky, dýně a cukety.

2. Ocet proti škůdcům

Ocet ochrání rostliny před mšicemi, housenkami, můrami, mouchami atd. Také ocet může být použit jako profylaktické činidlo. Silná vůně vyděsí škůdce a nedovolí jim naklást vejce.

Zředí se 100 ml octa v 10 litrech vody s 200 g hořčice. V suchém, bezvětrném dni polijeme plodiny a půdu.

Léčba se provádí každé 3-4 dny, dokud škůdci nezmizí.

3.  Ocet na odlákání motýlů

ocet - Ocet můžeme využít v kosmetice, medicíně, ale také hojně v zahradnictví. Zvláště k ničení chorob a škůdců

jablečný ocet

Chcete-li zachránit zahradu před invazí housenek. K tomu je třeba smíchat 1 litr vody a 50 ml jablečného octa, potom návnadu nalít do plastové lahve nebo zbytečné nádoby.

4. Ocet proti houbovým chorobám

Zahradní plodiny často trpí houbovými chorobami. V kyselém prostředí zemřou a nemohou se množit. Ošetřené octem mohou být rajčata, okurky, cukety, okrasné a ovocné keře, stejně jako stromy.

Do 10 litrů vody nalijeme 120 ml octa a postříkáme rostliny.

5. Ocet pro ničení plevele

Dejte vařit litr vody a přidávejte 75 ml octa, 40 g soli. Tímto způsobem je možno rychle se zbavit plevele.

6. Ocet pro výživu rostlin

S pomocí octu, můžete povzbudit kvetoucí hortenzie, vřes, azalky a další rostliny, které milují kyselou půdu. Zředí se 100 až 120 ml octa v 10 litrech vody. Roztok vlijeme na kořen měsíc před začáteční fází. Postup je prováděn každých 7-10 dní. Jakmile se květy objeví, nesmí se octem zalívat.

7. Ocet proti myším

Umístěte otevřené nádoby s octem do místnosti nebo udělejte jako návnadu kuličky z mouky a octa. Brzy zjistíte, že aktivita hlodavců se snížila.

8. Ocet ke kyselosti půdy

Kyselost půdy je jedním z nejdůležitějších faktorů pro dobrou sklizeň. To lze provést rychle a levně octem. Vezměte půdu ne z povrchu, ale z hloubky asi 30 cm. Položte zeminu na list papíru a nalijte na ni ocet. Sledujte reakci. Pokud se bubliny objeví, půda je zásaditá, mírně sycená je neutrální. Pokud nedochází k reakci na ocet, půda je kyselá a stojí za to deoxidace.

9. Ocet proti komárům

Smíchejte stejné dávky octa, rostlinného oleje, šamponu a naneste na holou pokožku. Ocet také pomůže zmírnit bolest po kousnutí komárem.

10. Ocet na úklid

Ocet vám pomůže rychle vyčistit celou řadu věcí. Zředěný ocet ve vodě je obvykle v poměru 1: 1 nebo 1: 2, v závislosti na stupni kontaminace.

Octem se čistí:

 • rezavé zahradní nářadí;
 • kuchyňské potřeby;
 • sanitární keramika;
 • zahradní cesty, veranda;
 • zahradní nábytek;
 • skvrny na oblečení.

Ocet také pomůže vyčistit skvrny z bobulí a zeleniny na ruce a odstranit nepříjemné pachy z chladničky, zásobníku nebo skříně – prostě s ním umyjte všechny povrchy.

11. Jablečný ocet jako léčivo

Jablečný ocet lze použít na:

 • stařecké skvrny
 • účinné kloktadlo, lžíce jablečného octa a lžička soli
 • lze přidávat i do koupele, působí proti únavě
 • maska ​​pro krásné vlasy – dvě PL olivového oleje smícháme se lžičkou jablečného octa a dvěma bílky.
 • působí proti nadýmání a zažívacím problémům
 • pomáhá na vyrážky
 • na masáž unavených noh.

 

TIP:

 
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí a moji největší zálibou je psaní. Večery ráda trávím při dobré knížce. Zajímám se o historii, konkrétně o starověk či pyramidy. Jsem velký fanoušek esoteriky a alternativní medicíny. S rodinou bydlíme v domě se zahradou, takže inspirace je víc než dost. :-)

1 Komentářů

Zanechte komentář