Znáte himalájské orchideje, které rostou na severních svazích? Pleionky nepotřebují sluníčko. V přírodě je lze vidět růst i na stromě či skále. Pleionky jsou zvyklé na střídání ročního období, kdy zimní teploty klesají pod mínus 7 stupňů Celsia i více a naopak letní se pohybují okolo 25 stupňů Celsia. Z toho si lze udělat názorný úsudek o vhodném stanovišti pro tyto himalájské krásky.
Optimální je pro pleionky polostinné místo, které je v zimě suché, s teplotou okolo nuly a v létě dostatečně vlhké, vzdušné a v teplotním rozmezí 20 až 25 stupňů Celsia. Jelikož je obtížné poskytnout tyto podmínky, z tohoto důvodu se pleionky nejčastěji pěstují v kontejnerech. Nicméně jsou dva druhy, které je možné pěstovat celoročně venku.
Potenciální pěstování venku
Pro celoroční pěstování venku jsou vhodné jen dva druhy – Pleione coronaria a Pleione limrichtii. Jejich dospělé pahlízky vydrží suché přezimování i zimní teploty až do -20 stupňů Celsia. Nicméně při teplotě okolo -2 stupně Celsia dojde ke zničení poupat i květních puků.
Pro venkovní pěstování je zapotřebí zvolit vyvýšené, polostinné a drenážované místo. Rostlinám nesvědčí přímé polední slunce, tudíž je dobré zvolit stanoviště, na které dopadají sluneční paprsky v dopolední a poté v pozdější odpolední hodině. Místo je dobré ohraničit PVC folií, kterou zapustíme zhruba 25 až 30 centimetrů pod zem.
Stejně tak i pro přezimování zvolíme ohrádku z PVC folie a vrch překryjeme tabulkou ze skla tak, aby pod sklem zůstala zhruba 1 centimetr mezera. Před příchodem sněhové pokrývky přes sklo položíme chvojí coby efektivní ochranu. Na jaře pak chvojí dáme pryč, ohrádku ponecháme do doby, než skončí noční mrazíky. Zimní kryt však pravidelně větráme a se zálivkou začínáme až v době, kdy se objeví nové listy.
Ideální pěstování v kontejnerech
Ostatní druhy, které nejsou schopné zvládnout mrazy a přečkat venku, je vhodné pěstovat v kontejnerech, které přináší i jisté výhody. Tímto můžete himalájské orchidee přenášet podle potřeby, ať už v létě ven či i do jiného prostoru apod. Zejména v době květu zajisté rádi zvolíte místo, kde je budete moci vystavit a pochlubit se jejich krásou a vaším pěstitelským umem.
Pleionky náleží mezi rostliny, které mělce koření, tudíž postačí miska s hloubkou okolo 7 centimetrů. Pokud hodláte pěstovat jen jednu rostlinu, zvolte kontejner o rozměru 7×7 centimetrů. Výběr materiálu záleží na vaší volbě, neboť každý má svá specifika. Přesto bývá doporučováno pěstování v hliněných nádobách.
Pleionky se sází v měsíci leden až únor ve sponu 2 centimetry tak, aby horní 1/3 pahlízky vyčnívala ze substrátu. Před samotnou výsadbou je nutné kontejner pořádně vyčistit a vydenzifikovat. Přezimování v kontejnerech vyžaduje suchou a bezmrazou místnost, vhodný je sklep či temperovaná garáž.
A jak je to s pěstováním ve skleníku?
Je především nutné myslet na to, že musíme zvolit skleník pro chladnomilné rostliny. Nelze využít skleník určený pro zeleninu či tropické rostliny. V letním období je nutné zajistit dostatečný přísun čerstvého vzduchu a teplotu do 25 stupňů Celsia. Ve výjimečných případech rostliny odolají zvýšené vzdušné vlhkosti a pár dní teplotám okolo 30 stupňů Celsia. Nesmíme opomenout regulaci slunečního svitu, neboť pleionky nesnesou celodenní pobyt na sluníčku. Proto je vhodné zvolit stínění prostřednictvím natažené 50% stínovky či zasklením střechy mléčným polykarbonátem.
Ve skleníku, který bude mít výše uvedené, lze pěstovat pleionky po celý rok a dle potřeby vždy upravíme teplotu a vzdušnou vlhkost. Pěstování ve skleníku je především nezbytné pro každého, kdo se rozhodne věnovat pěstování orchideí profesionálně.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz