borovice šišky

Jak nám může být zdraví prospěšná borovice lesní

Kdo by neznal borovici lesní? Je to jehličnatý strom až 40 metrů vysoký, který roste po celé Evropě od Středomoří až k polárnímu kruhu. Z borovice se sbírají čerstvé výhonky (pupeny), a to v dubnu a květnu. A k čemu jsou?

Jaké léčivé látky obsahuje borovice

Borovice obsahuje silici, třísloviny, hořčiny, glykosidy a organické kyseliny. Používá se při kašli a katarech dýchacích cest. Z borovice, resp. jejích výhonků, si můžeme připravit čaj, koupel nebo tinkturu.

Čaj z borovicových výhonků

1 lžičku sušených výhonků z borovice přelijeme šálkem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Přecedíme a pijeme vlažný. Pomáhá při kašli, zánětu průdušek, bronchitidě, ale také čistí krev, zejména při vyrážkách a ekzémech.

Posilující koupel z borovicových výhonků

Cca 1 kg mladých výhonků vaříme asi půl hodiny ve 3 litrech vody. Přecezené vlijeme do vanové koupele. Koupel by neměla být teplejší než 36 °C a delší než 20 minut. Koupel je prospěšná při revmatismu, na prokrvení pokožky a na celkové posílení organismu.

 

borovice lesní - Jak nám může být zdraví prospěšná borovice lesní

Zdroj foto: cs.wikipedia.org                        Borovice lesní

Tinktura z borovicových výhonků

Tinkturu vyrobíme tak, že hrst pupenů zalijeme lihem (aby byly ponořené) a necháme 14 dní louhovat. Poté přecedíme, uchováváme v tmavé lahvičce v chladu a suchu a používáme 20 kapek na kostku cukru při nemocech dýchacích cest.

Tuto tinkturu můžeme také jako aromaterapii nebo inhalaci nalít do vroucí vody – a inhalovat nebo jen dýchat borovicovou lesní vůni při nemocech dýchacích cest anebo na posílení organismu.

Při příští návštěvě lesa si nezapomeňte s dětmi košíček a natrhejte si borovicové výhonky do zásoby. Nerostou totiž příliš dlouho – je potřeba je natrhat, dokud nejsou delší než 5 cm.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář