arašídy

Milujete arašídy? Vypěstujte si je sami, je to vlastně luštěnina

11.2.2019
10 108 Zobrazení

V obchodech najdeme arašídy zařazené v sekci oříšky a stejně tak se k nim i chováme. Z botanického hlediska však jde o luštěninu, která nemá zdaleka tak vysoké nároky na pěstování, jak by se mohlo zdát. Máte-li větší balkon, hluboký květináč a trochu chuti k experimentování, pusťte se do toho!

Až budete kupovat trochu toho burákového potěšení na Vánoce, nezapomeňte si pár neporušených arašídů i se skořápkou odložit stranou do papírového pytlíku. Nebojte se, nebudou tam čekat dlouho, arašídy alias podzemnici olejnou (Arachis hypogaea) z čeledi bobovitých (Fabaceae) lze květináčům na okenním parapetu svěřit už v březnu.

Arašídy mají krátké vegetační období, dozrají i v našich podmínkách

Stačí pořídit větší květináčky, do každého zasadit po buráku a těšit se na první křehké výhonky. Nepřežeňte to pouze s teplem, 12-15 °C je ideální, při vyšších teplotách mladé sazeničky často zasychají. Přiměřeně zalévejte a nezapomeňte na dostatek rozptýleného slunečního světla. Ven mohou arašídy přijít až po posledních květnových mrazících. V té době budou mít výšku přibližně 15-20 centimetrů.

Při výsadbě na záhon volte spíše lehkou hlinito-písčitou půdu (stejnou, v jaké pěstujete například fazole). Spokojeny budou s mírnou zálivkou, hnojení nevyžadují.

Náš tip: arašídy můžete vysévat také přímo do záhonu. Do zeminy s přídavkem písku vytvořte hluboké důlky ve vzdálenosti 25-30 centimetrů od sebe, do každé dejte tři arašídové „lusky“ a lehce přihrňte zeminou. Začnou klíčit při teplotách okolo 20°C. Díky přídavku písku v hlíně se záhony rychle prohřejí a arašídy tak začnou klíčit dříve. Pomoci v rychlejším a vydatnějším růstu jim lze i výsadbou nebo výsevem do vyvýšeného záhonu, který se oproti okolní půdě rychleji prohřívá. Velmi důležitý je tento krok zejména u půd jílovitých, které bývají studené často ještě na počátku léta.

podzemnice olejná - Milujete arašídy? Vypěstujte si je sami, je to vlastně luštěnina

Zdroj foto: wikipedia.org                         Podzemnice olejná

Pozor na zálivku v době kvetení

Pozorně vyhlížejte okamžik, kdy arašídy začnou kvést. Tehdy uberte na zálivce, přemíra vlhkosti způsobuje menší tvorbu pylu. A z neoplodněných květů vám arašídy nevyrostou. Po odkvětu zahrňte květní stopky hlínou. Právě tady se brzy začnou tvořit tolik oblíbené oříšky. Čím více odkvetlých stopek zeminou zahrnete, tím více arašídů se na podzim dočkáte.

Čas pro sklizeň úrody přichází na začátku podzimu, když natě začínají žloutnout. Každou rostlinu opatrně objeďte rýčem, a pak ji tahem za zelenou část ze země vytáhněte. Z kořenů oprašte přebytečnou hlínu a sesbírejte oříškové lusky. Nechte proschnout, dobře očistěte kartáčem a můžete se těšit ze zdravé pochoutky, vypěstované pod naším českým sluníčkem.

Náš tip: Jak jsme už zmínili v úvodu, kromě záhonu vám arašídy porostou i v dostatečně velkém a především hlubokém květináči na balkonu nebo terase.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

18 Komentářů

Zanechte komentář