česnek medvědí

Česnek medvědí aneb co o něm ještě nevíte

Ačkoliv je česnek medvědí planě rostoucí rostlina, můžete ji s úspěchem pěstovat i na vlastní zahrádce. Stačí mu zvolit zastíněnou polohu a vlhčí půdu – ideální je zahrada u chalupy v blízkosti lesa. Oproti klasickému česneku se sbírají listy anebo i celá rostlinka s cibulkou.

Odkud pochází jeho název

Tady máme na výběr dvě varianty: Buď dali název této rostlině staří Germáni, protože věřili, že jim dodá medvědí sílu. Anebo se tak nazývá podle toho, že ji na jaře rádi konzumují i medvědi, kteří také potřebují doplnit vitamíny po zimním spánku.

Co česnek medvědí obsahuje

Česnek medvědí obsahuje zejména velké množství vitamínu C, dále silici, hořčiny a minerální látky. I z tohoto důvodu je velmi vhodný na jarní detoxikaci organismu.

Na co se česnek medvědí používá

Česnek medvědí má dobré účinky při čištění ledvin, také čistí krev, je močopudný, pomáhá při zánětech v dutině ústní a zevně se používá při omývání špatně se hojících ran. Česnek medvědí, stejně jako česnek setý má zahřívací účinek. Pozor jen na konzumaci nadměrného množství syrových listů – mohou vyvolat průjem.

esnek pasta - Česnek medvědí aneb co o něm ještě nevíte

Co si můžeme z česneku medvědího vyrobit

Listy česneku medvědího můžeme dávat do salátů, pomazánek, polévek, nebo přidávat do špenátu.

Jsou také dobré do bramboráku místo klasického česneku – postup zachováme stejný. I sladkovodní ryby skvěle chutnají dušené na listech tohoto česneku. Jeho aroma i chuť jsou mírnější než u klasického česneku, a tak nevadí ani dětem.

Šťávu z rozdrcených listů používáme na léčbu plísně nohou – přikládáme po dobu až 3 týdnů.

Tinkturu z česneku medvědího vyrobíme tak, že nadrobno nakrájené listy i cibulky naplníme do lahve a zalijeme 40%ní vodkou nebo čistým lihem. Necháme louhovat asi 14 dní na slunci. Poté scedíme a užíváme 1 malou lžičku denně, nikdy však dlouhodobě při následujících potížích: skleróza, kornatění tepen, nespavost, sklíčenost anebo při vysokém krevním tlaku.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář