Maracuja je jedním z druhů exotického ovoce, které nemá jen jednu barvu, ale rovnou dvě. Můžete se totiž setkat s maracujou žlutou i s maracujou fialovou. Jak vypadá a co všechno obsahuje? Jak ji servírovat a konzumovat?
Odkud pochází a kde se pěstuje
Maracuja neboli česky mučenka jedlá nebo také Kristovo ovoce pochází pravděpodobně z Brazílie, nicméně dnes se pěstuje v Indii, na Novém Zélandu nebo v Austrálii. V posledních dvou jmenovaných zemích se častěji setkáte se žlutou variantou.
Jak maracuja vypadá a chutná
Žlutá maracuja je o něco větší, asi jako pomeranč nebo grapefruit, fialová je menší – jako mandarinka nebo golfový míček. Uvnitř obou je dužina oranžové barvy a velké množství semínek, která jsou jedlá. Chuť se nejvíce podobá broskvi nebo meruňce.
Co všechno plody obsahují
Maracuja obsahuje vitamíny C, B, A, dále sacharidy, vlákninu, vápník, železo a riboflavin. Maracuja se hodí do dietního jídelníčku, do jídelníčku sportovců, posiluje srdce a cévy a napomáhá lepší obranyschopnosti organismu. Pozor však na fialovou variantu – ta ve své slupce obsahuje glykosid s obsahem kyanidu, který je mírně jedovatý. Ovšem slupka tohoto ovoce se zasyrova téměř nedá jíst, a pokud se uvaří např. v marmeládě, kyanid ztrácí tepelnou úpravou svou jedovatost.
Jak se konzumuje
Maracuju lze konzumovat čerstvou, a to nejlépe tak, že ovoce rozřízneme na poloviny a vydlabeme lžičkou. Dá se použít do salátů, dezertů, na ozdobu dortů, ale je možné z ní vyrobit i marmeládu, zejména přidáme-li nějaké další ovoce. Dále je možné přidat ji do lahodných nápojů nebo vyrobit alkoholický likér. Když budete mít štěstí, seženete i maracujový džus.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz