maracuja

Maracuja: Ovoce dvojí tváře. Jak ji servírovat a konzumovat

Maracuja je jedním z druhů exotického ovoce, které nemá jen jednu barvu, ale rovnou dvě. Můžete se totiž setkat s maracujou žlutou i s maracujou fialovou. Jak vypadá a co všechno obsahuje? Jak ji servírovat a konzumovat?

Odkud pochází a kde se pěstuje

Maracuja neboli česky mučenka jedlá nebo také Kristovo ovoce pochází pravděpodobně z Brazílie, nicméně dnes se pěstuje v Indii, na Novém Zélandu nebo v Austrálii. V posledních dvou jmenovaných zemích se častěji setkáte se žlutou variantou.

Jak maracuja vypadá a chutná

Žlutá maracuja je o něco větší, asi jako pomeranč nebo grapefruit, fialová je menší – jako mandarinka nebo golfový míček. Uvnitř obou je dužina oranžové barvy a velké množství semínek, která jsou jedlá. Chuť se nejvíce podobá broskvi nebo meruňce.

mučenka - Maracuja: Ovoce dvojí tváře. Jak ji servírovat a konzumovat

Mučenka

Co všechno plody obsahují

Maracuja obsahuje vitamíny C, B, A, dále sacharidy, vlákninu, vápník, železo a riboflavin. Maracuja se hodí do dietního jídelníčku, do jídelníčku sportovců, posiluje srdce a cévy a napomáhá lepší obranyschopnosti organismu. Pozor však na fialovou variantu – ta ve své slupce obsahuje glykosid s obsahem kyanidu, který je mírně jedovatý. Ovšem slupka tohoto ovoce se zasyrova téměř nedá jíst, a pokud se uvaří např. v marmeládě, kyanid ztrácí tepelnou úpravou svou jedovatost.

Jak se konzumuje

Maracuju lze konzumovat čerstvou, a to nejlépe tak, že ovoce rozřízneme na poloviny a vydlabeme lžičkou. Dá se použít do salátů, dezertů, na ozdobu dortů, ale je možné z ní vyrobit i marmeládu, zejména přidáme-li nějaké další ovoce. Dále je možné přidat ji do lahodných nápojů nebo vyrobit alkoholický likér. Když budete mít štěstí, seženete i maracujový džus.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít