faucaria

Faukárie aneb tygří tlamička, odolný sukulent zajímavého vzhledu

Na rostlině jsou nejzajímavější listy, které připomínají otevřenou tlamičku. Faukárie ale také kvete. Je velmi odolná a miluje slunce.

Faukárie (Faucaria tigrina) je odolná sukulentní rostlina, která má původ na jihu Afriky. Dužnaté listy tvarově připomínají otevřenou tlamičku se zuby, tak získala i své přízvisko. Tigrina znamená latinsky skvrnitý, pokud budete listy zkoumat blíže, opravdu zjistíte, že jsou tečkované. Faukárií existuje více než třicet druhů, valná většina z nich kvete ve žlutých odstínech, jen jediný druh kvete bíle. Listy jsou dužnaté, rostlina si v nich udržuje zásobu vody. Růst faukárií je kobercový a hojně odnožují. Milovníci sukulentů se s rostlinou už jistě setkali.

Jak faukárii pěstovat

Rostlina má ráda přímé slunce a světlo. Proto jí budou vyhovovat jižně orientovaná okna, v létě rostlinu můžete umístit na balkon nebo slunnou terasu. Bude potřebovat alespoň tři hodiny denně slunečního svitu, aby vám vykvetla.

Faukárii vyberte nižší nádobu, většinou není vyšší než 10 cm. Substrát by měl být propustný, obsahující alespoň 2 díly drobného štěrku a 1 díl hlinitého substrátu. Rostlina se přesazuje až v okamžiku, kdy je květináč zcela zaplněn růžicemi.

faucarie - Faukárie aneb tygří tlamička, odolný sukulent zajímavého vzhledu

Od jara do podzimu zaléváme faukárie každý týden v mírnějších dávkách. Zálivku provádíme večer, takže můžete i seshora na listy. Rostlina by neměla stát ve vodě, jako pojistka zde funguje propustný substrát. Hnojit je vhodné 1x za 3 týdny hnojivem pro sukulenty. S příchodem chladnějšího počasí omezujeme zálivku a směřujeme jí spíše na substrát. Zimovat se dá rostlina jak v bytě, tak i v chladnějších místnostech, teplota by ale neměla klesnout pod 100 C.

Množit lze rostlinu při přesazování, oddělením dceřiných růžic. Nechte jí 24 hodin zaschnout a zasaďte do substrátu, i bez kořene zakoření. Nové rostlinky lze vypěstovat i ze semen, vyžaduje to ale notnou dávku trpělivosti, prvního květenství se dočkáte až za rok po výsevu. Semenáčky jsou velmi křehké.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář

five × 5 =