Anýz je lahodné a celkem univerzální koření plné antioxidantů. Ne nadarmo se také pěstuje již přes 2000 let a zmiňuje se o něm i bible. Pojďme se na toto, leckdy trochu opomíjené koření podívat blíž.
Odkud pochází
Anýz (Pimpinella anisum) pochází z východního Středomoří, Kréty, Blízkého východu a jihozápadní Asie. Odtud se dále rozšířil do celé středozemní Evropy s teplým podnebím, např. do Bulharska, Řecka, na Maltu, do Španělska i Itálie.
Jakou má chuť
Anýz má lehce sladkou a výrazně kořenitou chuť.
Jaké má využití v kuchyni
Anýz v kuchyni využijete nejčastěji do sladkých moučníků, sušenek, do žitného chleba. Dají se jím ochutit i ryby, drůbež, kořenová zelenina a polévky. Najdeme jej v průmyslově vyráběných anýzových a mentolových bonbonech. Přidává se do bylinných likérů a piva, najdeme jej v proslulém řeckém ouzu, francouzském absintu i německém Jägermaisteru.
Co anýz obsahuje a jak působí na naše tělo
Anýz je zdrojem antioxidantů, obsahuje vitamíny skupiny B, ze stopových prvků měď, železo, mangan, fosfor. Stimuluje tvorbu mateřského mléka, pomáhá proti uštknutí, kousnutí či poštípání hmyzem, léčí zažívací potíže, koliky, plynatost, zápach z úst, suchý kašel, epilepsii a křeče, menstruační bolesti, problémy s nespavostí, pomáhá při nízkém libidu a problémech s erekcí. Zevně, a zejména v kombinaci se sádlem, pomáhá zklidnit podráždění kůže. Anýzová semínka v polštáři na spaní odhánějí „zlé duchy“ a přispívají ke klidnějšímu spánku.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz