liliovnik

Liliovník tulipánokvětý: Vznešený strom s výraznými květy

Jeho název ho plně vystihuje, krásné květy, které na stromě můžeme najít, se podobají květům tulipánů a lilií. Liliovník tulipánokvětý je k vidění spíše v parcích a zámeckých zahradách, pěstování se však bát nemusíte, lze ho vysadit i ve středních a větších zahradách.

Liliovník tulipánokvětý (Liriodendron tulipifera) k nám byl dovezen ze Severní Ameriky, je velice dekorativní svými květy, které měří 6-8 cm a tvarem připomínají tulipán. Uvnitř květu je mnoho tyčinek světle žluté barvy. Kolem každého květu jsou žluté, žlutozelené a vzácněji bílé korunní lístky. Strom má i zajímavě tvarované listy, které připomínají tvar lyry, velikostně jsou 10-20 cm na délku i šířku. Na podzim se zbarvují do zlatavé barvy.

Liliovník ve své domovině dorůstá až 50 m, v našich podmínkách přibližně 20-30 m. Jeho růst je velmi pomalý, po deseti letech dosahuje zhruba 2-3 m, po dvaceti letech přibližně 5-8 m. Přibližně 15 m doroste až za čtyřicet let.

Hodí se proto do střední až větší zahrady, jdou ale sehnat i kultivary, které zdaleka nedosahují takové výšky v dospělosti. Tím, že roste velmi pomalu, tak ho lze dobře tvarovat a udržovat v požadované velikosti. Jen dobře rozvažte každý řez, přece jen trvá velmi dlouho, než doroste. Je plně mrazuvzdorný.

liliovnik rostlina - Liliovník tulipánokvětý: Vznešený strom s výraznými květy

Květy si dávají na čas

Květů se dočkáte až za deset let od sadby, strom je velmi dlouhověký, může se dožít 300-400 let. Bude prospívat v kypré a na živiny bohaté půdě na slunném místě, v Americe roste v údolních oblastech, poblíž řek. Ve své domovině je těžen i pro jeho vzácné dřevo, čím je starší, tím více se zbarví. Je žluté s hnědým středem. Hodnota dřeva je vysoká, je měkké, lehké a kvalitní. Pěstování v zahradě se bát nemusíte, jen se obrňte trpělivostí, růst je pomalý a první květy si také dávají na čas.

Několik zajímavostí

U nás je přibližně 11 exemplářů zapsáno jako památný strom.

V Evropě je znám zhruba od roku 1663.

První strom byl u nás vysazen v roce 1865, v zahradě zámku Hluboká nad Vltavou.

Stal se národním stromem amerických států Kentucky, Indiana a Tennessee.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

4 Komentářů

Zanechte komentář