anýz

Anýzová semínka jsou vhodná do moučníků i jako výplň do polštáře

Anýz je lahodné a celkem univerzální koření plné antioxidantů. Ne nadarmo se také pěstuje již přes 2000 let a zmiňuje se o něm i bible. Pojďme se na toto, leckdy trochu opomíjené koření podívat blíž.

Odkud pochází

Anýz (Pimpinella anisum) pochází z východního Středomoří, Kréty, Blízkého východu a jihozápadní Asie. Odtud se dále rozšířil do celé středozemní Evropy s teplým podnebím, např. do Bulharska, Řecka, na Maltu, do Španělska i Itálie.

Jakou má chuť

Anýz má lehce sladkou a výrazně kořenitou chuť.

Jaké má využití v kuchyni

Anýz v kuchyni využijete nejčastěji do sladkých moučníků, sušenek, do žitného chleba. Dají se jím ochutit i ryby, drůbež, kořenová zelenina a polévky. Najdeme jej v průmyslově vyráběných anýzových a mentolových bonbonech. Přidává se do bylinných likérů a piva, najdeme jej v proslulém řeckém ouzu, francouzském absintu i německém Jägermaisteru.

anýz koření - Anýzová semínka jsou vhodná do moučníků i jako výplň do polštáře

Co anýz obsahuje a jak působí na naše tělo

Anýz je zdrojem antioxidantů, obsahuje vitamíny skupiny B, ze stopových prvků měď, železo, mangan, fosfor. Stimuluje tvorbu mateřského mléka, pomáhá proti uštknutí, kousnutí či poštípání hmyzem, léčí zažívací potíže, koliky, plynatost, zápach z úst, suchý kašel, epilepsii a křeče, menstruační bolesti, problémy s nespavostí, pomáhá při nízkém libidu a problémech s erekcí. Zevně, a zejména v kombinaci se sádlem, pomáhá zklidnit podráždění kůže. Anýzová semínka v polštáři na spaní odhánějí „zlé duchy“ a přispívají ke klidnějšímu spánku.

 

TIP:

 
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář