Především ti, kdo nemají doposud pěstitelské zkušenosti, se mohou domnívat, že stačí jen nasypat semena do země, hlíny apod. a je hotovo. Aby však semínko vyklíčilo a řádně vzešlo, potřebuje mnohem více, nejen správné zasetí, ale také potřebné podmínky, tj. výživu, teplotu, světlo, vlhkost. Jaký je tedy postup výsevu?
Základem je kvalitní substrát
Pokud rostlině dopřejete vhodný druh substrátu již od semínka, bude se jí dařit hned od počátku a později se vyhnete řešení případného problému s nevhodnou výživou. Důležité je, aby substrát splňoval potřebné atributy, které jsou důležité pro růst rostliny, především vlhkost. O tu se postarají vzdušné póry, jenž pod vlivem organické hmoty postupem času slehnou a ztrácí tak potřebnou kyprost. Z tohoto důvodu je třeba půdu pravidelně kypřit.
Složení substrátu je odlišné, záleží, pro který druh rostliny je určen, tj. například pro předpěstování je ideální substrát pro výsev a množení.
Jak sít, aby se vzešla i drobná semena?
Drobná semena můžou vzejít jen z povrchu půdy, klíčí na světle. Zatímco větší semena vzcházejí z hloubky, která se rovná až dvojnásobku jejich velikosti. Jednoduše řečeno, jak je zkrátka velké semeno, tak ho hluboko vysejeme. Drobná semena potřebují ke klíčení světlo, proto se nepřikrývají zeminou, ale sejí se na povrch substrátu. Výsev je možno podmáčit zdola či jen mírně rosit.
Pak jsou semínka, která naopak potřebují tmu, kdy se při výsevu jemně zatlačí do zeminy a zahrnou tenkou vrstvou půdy, to platí například pro trvalky nebo skalničky. Pozor na zálivku, aby semínka nebyla vyplavena. Semínka musí být do vyklíčení ve tmě. Rovněž půdní zákryv těchto semínek nesmí být nikdy více jak čtyřikrát větší než je velikost semena.
Jak si efektivně setí ulehčit?
Jelikož je třeba myslet i dopředu, tudíž pro pletí a mulčování v budoucnu, je lepší sít zeleninu v řádcích. Pokud chcete mít řádky pěkně rovné, stačí si pomoci provázkem či laťkou. Pokud vás při setí bolí záda či je potřebujete šetřit, můžete použít dutou tyčku, do jejího horního konce vhodíte semena, která projedou a sjedou na místo určené dolním otvorem a vy se nemusíte vůbec ohýbat.
Náročnější bývá setí drobounkých semen, kde hrozí příliš hustý výsev. Zde pomůže promíchat semena s jemným a suchým pískem. Touto směsí pak posypte záhon za bezvětrného počasí. Povrch stačí přitlačit obrácenou stranou hrábí.
Úsporou času jsou semena lepená na pásku. Rýhu vyhloubíte hranou prkna, takto získáte jednotnou hloubku po celé délce a současně utužíte lůžko pro semena i vytvoříte lepší předpoklad pro vzlínání vlhkosti. Do připravených rýh vložíte výsevné pásky, zahrnete zeminu a přitlačíte. Po výsevu je třeba zalévat. Zanedlouho se dočkáte rostlin, které porostou ve stejnoměrné vzdálenosti, tudíž odpadá práce s jednocením a takřka při minimální péči můžete čekat slušnou úrodu.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Ktera zelenina se snese s okurkami