fíkus

Fíkus – to nejsou jen kultivary s malými listy

Fíkus (ficus) existuje v tolika druzích a kultivarech, že je opravdu nemožné nenajít si ten svůj oblíbený. A na to, jak pěkně vyzdobí váš interiér, jsou poměrně nenáročné a prakticky všechny odrůdy potřebují stejné podmínky.

Odkud pocházejí

Fíkusy pocházejí povětšinou z tropických oblastí Asie, odtud se rozšířily do tropů v Africe i Americe.

Jaké kultivary pěstovat jako pokojovky

Pro domácí pěstování se hodí jednak stále oblíbený Ficus benjamina, který je velmi rozvětvený, a tak dokáže působit okrasně i s poměrně malými listy; ty mohou být jen zelené, anebo s bílým, popř. i žlutým panašováním. Jeden z nejkrásnějších je původně africký druh Ficus lyrata, který dorůstá cca 1,5 m, má veliké listy, a některé kultivary mají listy dokonce pestrobarevné. Za zmínku stojí i fíkus pryžodárný (Ficus elastica) s tmavě zelenými, vejčitými a kožovitými listy, který dorůstá úctyhodných výšek a je nutné jej stříhat a zkracovat.

ficus - Fíkus – to nejsou jen kultivary s malými listy

Ficus

Co všechny fíkusy potřebují

Fíkusy potřebují dostatek světla, avšak nemilují přímé slunce – na to pozor i při letnění, slunce by jim spálilo listy. Teplota jim vyhovuje od 18 do 25 °C, a i v zimě by neměla poklesnout pod 18 °C. Substrát je nejlepší z kompostu, zeminy, rašeliny a písku v poměru cca 1:1:2:1. Na dno květináče je dobré dát drenáž, a to nejlépe ze střepů z pálené hlíny. Fíkusy totiž potřebují přes léto hodně zalévat, ale nesnesou přemokřený substrát. V zimě zálivku zmírněte. Přes vegetační období je dobré fíkusy přihnojovat tekutým hnojivem na zelené rostliny. Přesazovat je možné spíše mladší rostliny, velkým fíkusům měníme část substrátu za nový. Pokud potřebují fíkusy prořezat, činíme tak opatrně, protože pouštějí bílé „mléko“, kterým bychom si potřísnili nejen ruce, ale i podlahu.

Choroby a škůdci

Fíkusy obvykle nenapadají škůdci, avšak můžete se setkat s projevy, jako je shazování listů – to se děje při vyšší zálivce v zimě (v chladnějším prostředí), nebo pokud fíkus přenášíte a otáčíte (nesnáší jakékoliv přemísťování), popř. i při větrání a průvanu v zimě – v tom případě dochází nejprve k černání listů.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář