maliník

Jak na jarní řez maliníku, ostružiníku a jejich kříženců?

Pokud jste se o své maliníkové a ostružinové porosty nestihli postarat už na podzim, pomalu ale jistě vám k tomu dochází čas. Staré a odplozené dřevo je totiž třeba odstranit dřív, než začnou rosliny obrážet. Není na tom nic složitého. Stačí si ujasnit, jaké druhy těchto ovocných keřů na své zahradě máte. Klasické nebo remontantní? Nebojte se, obojí vám vysvětlíme a popíšeme jarní řez.

Jak na řez remontantních maliníků, ostružiníků a jejich kříženců?

Takže, co je to vlastně remontant? Pokud máte rychle rostoucí kousky, které téhož roku dokáží zaplodit na vrcholu nových výhonů a v následujících roce vás potěší úrodou ještě na své spodní části, pak je to právě remontant.

A jak na řez? U těchto keřů odstraňujeme vždy horní polovinu výhonů, tedy tu, která už odplodila. Pomůžete tím lepší násadě plodů, rychlejšímu větvení a celkové vitalitě keře. Je-li to nutné, můžete samozřejmě keře i prosvětlit.

maliny - Jak na jarní řez maliníku, ostružiníku a jejich kříženců?

Řez klasických odrůd, nejlépe na stejnou výšku

U ostatních druhů odstraňujeme zjara zejména staré, odplozené dřevo. Samo začíná schnout a navíc se prozradí zbytky souplodí na větvích. Často bývá tak suché, že ho stačí pouze odlomit u země. Zdravé a silně letorosty je pak vhodné zkrátit přibližně na výšku 1,5 – 1,7 metru. Předejdete tak ohýbání příliš slabých větví a maliny či ostružiny se vám budou také snadněji sklízet. Je to jednoduché.

Jak na řez plazivých ostružiníků?

Tak tady vás čeká práce zdaleka nejméně. Nejdříve všechny výhony zakraťte asi na dva metry délky. A až budete mít hotovo, ujistěte se, že jsou ty zbývající vyvázané ke vhodné opoře. A už se můžete jen těšit na úrodu. Svou péči samozřejmě podpořte i vhodným hnojením. Nejlepší jsou komplexní hnojiva, ale poslouží i dávka čerstvého kompostu nebo chlévské mrvy, rozhozená mezi kořeny. Zapracovávat je nemusíte.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jana Sramcikova

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít