patizon

Patizon se vrací do českých zahrádek. Jak mu připravit vhodné podmínky

Pěstitelé znovu objevují kouzlo patizonu. Ne náhodou, zelenina obsahuje spoustu prospěšných látek, je plná vody a v kuchyni ho lze připravit na mnoho způsobů. Pokud mu připravíte dobré podmínky, odmění se vám bohatou úrodou.

Patizon je kultivarem dýně obyčejné. Má charakteristický tvar, barvu bílou, žlutou nebo zelenou. Rostlina vyroste do keře, podobně jako u dýně. Žluté květy rostou v úžlabí listů, mají podobně sytou barvu jako květy okurky. Na jedné rostlině vyrostou samčí i samičí květy. Patison by měl být součástí zdravého jídelníčku, hodí se dokonce i při hubnutí.

Jaké mu připravit podmínkypatizon 2 - Patizon se vrací do českých zahrádek. Jak mu připravit vhodné podmínky

Patizonu se daří v těžších, hlinitých půdách s vysokým obsahem živin. Na podzim půdu zryjeme a zapravíme do ní kompost. Semínka vyséváme do sponu, 2-3 semínka k sobě, nedáváme je ale přes sebe, ale každému dopřejeme trochu prostoru. Půda by měla být vlhčí a na slunném stanovišti.

Dodržujeme pečlivou zálivku, zaléváme ke kořenům. Patisonu příliš nesvědčí mrazy, pokud jste výsev udělali dříve a víte, že ještě hrozí mrazík, rostlinku na noc přikryjte. Patison při růstu spotřebuje hodně živin, takže ho vysejte tam, kde nebude utlačovat ostatní rostliny a případně přihnojujte.

Patizon si můžete předpěstovat. Do květináče v polovině dubna vysejeme 3 semínka, nejsilnější rostlinku necháme dojít do stádia pravých listů. Na záhon můžete vysadit v polovině května.

Sklizeň

Pokud jde vše ideálně, můžete sklízet už v červenci. Patison má krátké vegetační období – přibližně 70 dní. Jeho plody se sklízí nezralé, v průměru by měly mít 10 – 15 cm. Sklízíme tak, že odkroutíme stopku, neřežeme. Pravidelná sklizeň zvyšuje jeho úrodnost.

 

TIP:

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Štítky

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář