Protažitka je pokojovka pro začátečníky, protože péče o ní je vcelku jednoduchá. Jen byste ji neměli nechat vykvést, protože květy jednak nepříjemně voní, ale také vykvetlá rostlina rychle ztrácí na kráse.
Odkud pochází
Protažitka (Gynura) patří do čeledi složnokvětých a pochází z Dálného východu a Indie.
Jaké kultivary se hodí pro pěstování v bytě
Do bytu si podle vzrůstu můžete pořídit tyto dva kultivary:
- Gynura sarmentosa – je nízkým plazivým druhem, který se hodí do závěsných košíků, ale zrovna tak se dá i vyvazovat k opoře, a pak působí jako popínavá rostlina;
- Gynura aurantiaca – je naopak vzpřímeného vzrůstu a vypadá jako malý keřík.
Jak pěstovat protažitku
Protažitky se pěstují výhradně pro dekorativnost listů. Listy jsou zelené s nachovými chloupky a tak trochu připomínají samet. Květy uštipujeme, jakmile se objeví, aby nám rostlina předčasně neuhynula. I tak vydrží krásná asi 2 roky, poté je lepší namnožit si nové, mladé rostlinky. Potřebuje dostatek světla a snese po celý rok i plné slunce, vhodná letní teplota je kolem 21 °C, v zimě pak 13–15 °C. V létě potřebuje hojnou zálivku, v zimě asi jen jednou týdně. Má ráda vzdušnou vlhkost, ale nevadí jí ani přechodně suchý vzduch.
Přesazování a množení
Rostlinu přesadíme na jaře ve druhém roce pěstování. Přitom si ji seřízneme a vrcholové řízky použijeme k namnožení mladých rostlin na další rok. Vrcholové řízky necháme zakořenit v květináči po třech, a to při teplotě 18–21 °C. Poté je rozsadíme jednotlivě.
Choroby a škůdci
Rostlina prakticky netrpí chorobami. Při nedostatku světla jsou však listy jen zelené. Přendejte ji na slunce a listy se postupně vybarví. Pokud má rostlina černé skvrny na listech, je to způsobeno tím, že jste ji postřikovali vodou a voda zbyla na listech. Příště použijte mlžení, anebo rostlinu nepostřikujte vůbec.
Jediným hmyzem, který by si chtěl pochutnat na protažitce, jsou mšice. Poznáte je podle pokroucených a lepkavých listů, samotné mšice jsou zelené. Zkuste je mechanicky odstranit, postříkat biologickým postřikem nebo letnit rostlinu venku, kde se k ní mohou dostat slunéčka sedmitečná nebo jiný hmyz, který se živí mšicemi.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz