protažitka

Protažitka: Sametová kopřiva pro začátečníky

Protažitka je pokojovka pro začátečníky, protože péče o ní je vcelku jednoduchá. Jen byste ji neměli nechat vykvést, protože květy jednak nepříjemně voní, ale také vykvetlá rostlina rychle ztrácí na kráse.

Odkud pochází

Protažitka (Gynura) patří do čeledi složnokvětých a pochází z Dálného východu a Indie.

Jaké kultivary se hodí pro pěstování v bytě

Do bytu si podle vzrůstu můžete pořídit tyto dva kultivary:

  • Gynura sarmentosa – je nízkým plazivým druhem, který se hodí do závěsných košíků, ale zrovna tak se dá i vyvazovat k opoře, a pak působí jako popínavá rostlina;
  • Gynura aurantiaca – je naopak vzpřímeného vzrůstu a vypadá jako malý keřík.

Jak pěstovat protažitku

Protažitky se pěstují výhradně pro dekorativnost listů. Listy jsou zelené s nachovými chloupky a tak trochu připomínají samet. Květy uštipujeme, jakmile se objeví, aby nám rostlina předčasně neuhynula. I tak vydrží krásná asi 2 roky, poté je lepší namnožit si nové, mladé rostlinky. Potřebuje dostatek světla a snese po celý rok i plné slunce, vhodná letní teplota je kolem 21 °C, v zimě pak 13–15 °C. V létě potřebuje hojnou zálivku, v zimě asi jen jednou týdně. Má ráda vzdušnou vlhkost, ale nevadí jí ani přechodně suchý vzduch.

kopřiva - Protažitka: Sametová kopřiva pro začátečníky

Zdroj foto: commons.wikimedia.org

Přesazování a množení

Rostlinu přesadíme na jaře ve druhém roce pěstování. Přitom si ji seřízneme a vrcholové řízky použijeme k namnožení mladých rostlin na další rok. Vrcholové řízky necháme zakořenit v květináči po třech, a to při teplotě 18–21 °C. Poté je rozsadíme jednotlivě.

Choroby a škůdci

Rostlina prakticky netrpí chorobami. Při nedostatku světla jsou však listy jen zelené. Přendejte ji na slunce a listy se postupně vybarví. Pokud má rostlina černé skvrny na listech, je to způsobeno tím, že jste ji postřikovali vodou a voda zbyla na listech. Příště použijte mlžení, anebo rostlinu nepostřikujte vůbec.

Jediným hmyzem, který by si chtěl pochutnat na protažitce, jsou mšice. Poznáte je podle pokroucených a lepkavých listů, samotné mšice jsou zelené. Zkuste je mechanicky odstranit, postříkat biologickým postřikem nebo letnit rostlinu venku, kde se k ní mohou dostat slunéčka sedmitečná nebo jiný hmyz, který se živí mšicemi.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

CAPTCHA


Zavřít