citlivka stydlivá

Citlivka stydlivá: Rostlina, která se opravdu hýbe před očima

Obvykle ji známe jako jakousi raritku z učebnic biologie. Málokdo však ví, že si citlivku alias mimózu můžeme vypěstovat i sami doma. Semínka jsou k dostání za pár korun (byť je obvykle třeba nakupovat na internetu) a už po několika týdnech se můžeme těšit ze zelené rostlinky, která na náš dotek opravdu odpovídá. Citlivka stydlivá (Mimosa pudica) patří do čeledi bobovitých.

S největší pravděpodobností pochází z tropických oblastí Jižní Ameriky, nicméně v celé tropické zóně je dnes rozšířena jako ničím nezajímavý plevel. Je známá především proto, že i po letmém dotyku se její listy okamžitě svinou a do původní podoby se vrací teprve po cca 30 minutách. Své jméno tak rozhodně nedostala bezdůvodně.

Vypěstujte si mimózu pro radost i poučení

Mimosa dosahuje výšky až 80 cm a její listy se skládají ze čtyř podlouhlých zpeřených menších listů. Květy nevoní, mají podobu malých růžových nebo žlutých jakoby chlupatých kuliček s asi centimetr dlouhými tyčinkami.

Citlivka stydlivá poroste nejlépe na světlém místě, ale nesmí být vystavena přímému slunečnímu světlu. Vždy ji sázejte do rašelinovo-pískové půdy s pH blízkým 6. Její zalévání však může být poměrně problematické, protože mimózu poškozuje jak nedostatek, tak i přebytek vody. Optimální je proto její pěstování v samozavlažovacím květináči. Pomoci může také vrstva rašeliníku nebo třeba keramzitu na povrchu substrátu, která zabrání rychlému odparu vlhkosti.

Velmi důležitou otázkou při pěstování mimózy je také teplota a vlhkost vzduchu. Teplota vzduchu by se měla během dne pohybovat kolem 25 stupňů Celsia, v noci by pak neměla klesnout pod 16 stupňů. Důležité je i pravidelné rosení, nejméně 1x denně měkkou vodou. Jen obyčejné postavení květináče na misku s kamínky dlouhodobě nepomůže. Alternativou však může být umístění mimózy do blízkosti pokojové fontány.

citlivka - Citlivka stydlivá: Rostlina, která se opravdu hýbe před očima

Nezapomeňte na správné hnojení

Doporučuje se také systematicky (tj. každé dva týdny vyjma měsíců odpočinku) hnojit citlivku vícesložkovým hnojivem, určeným pro kvetoucí rostliny (tzn. s vysokým obsahem draslíku). Vadí jí také nejrůznější nečistoty včetně cigaretového kouře. Kromě toho je mimóza velmi náchylná k napadení mšicemi.

Přezimuje jen zřídka, proto se v našich podmínkách pěstuje jako rostlina jednoletá. Naštěstí během sezóny zpravidla získáte dostatek semen, která stačí v únoru zasít do vhodného substrátu. Je to snadné. Semena ve skupinách po třech až čtyřech kusech zasadíme do květináče a přehrneme tenkou vrstvou zeminy. Květináče by měly být umístěny na světlém a teplém místě, například na parapetu nad topením. Jakmile dosáhnou malé mimózy výšky několika centimetrů, lze je přesadit do samostatných květináčů. Není to vak nutné, dobře rostou i ve skupinkách. Ve své domovině dokonce často roste tak hustě, že brání vyklíčení jiných rostlin v okolí. Často je tedy likvidována i jako úporný plevel. U nás se pěstuje výhradně v květináčích jako okrasná rostlina, nezplaňuje. Jakmile začne na podzim chřadnout a hnědnout, můžete se pokusit přemístit ji do světlé a teplejší místnosti, ovšem zpravidla úspěšná nebudete.

Jak si užít zábavu s mimózou co nejdéle?

Listy mimózy reaguje na dotek opravdu bravurně. Nejenom, že se menší lístky složí k sobě, ale celé stonky navíc poklesnou. A trvá asi půl hodiny, než opět nabudou svého původního tvaru. To ovšem neznamená, že byste měli rostlinu neustálým skládáním a rozkládáním vyčerpat až k nesnesení. Nedovolte dětem, aby si sní hrály příliš často. 3-4x denně je maximum, co rostlina snese, a pokud možno jí dotekem „ubližujte“ ještě méně. Pěstujete-li mimózy například do školy, vyplatí se mít v záloze více kusů a každý den rostliny obměňovat. Jedině tak získají dostatek času na vzpamatování se.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář

CAPTCHA


Zavřít