Akácie patří v Austrálii k velmi známým dřevinám. Okrasná je nejen listen, ale také jasně žlutým květem, který je uspořádán do kulovitého či válcovitého květenství.
Akácii (Acacia) můžeme najít v Austrálii, Americe i Africe. Je známo přibližně 1500 druhů, zhruba tisícovka jich má domov právě v Austrálii, kde je také velmi známou dřevinou. Rostou na suchých i vlhkých stanovištích, od mořských oblastí, po horské. Na rostlině jsou zajímavá tzv. fylokladia, jsou to ploché větvičky, vypadající jako listy.
Dekorativní a exotický vzhled mají také díky žlutých, kulovitým kvítkům nebo bílému květenství. Většina druhů, které jsou u nás k dostání, dorůstá jen několika metrů, ve své domovině můžou dosáhnout až několika desítek metrů.
Jak akácii pěstovat
V tropických oblastech jsou hojně využívány jako okrasné zahradní dřeviny, v našich podmínkách je lze pěstovat pouze jako přenosné rostliny s možností letnění od jara do podzimu. Většina akácií není mrazuvzdorná.
Prospívá jí slunné, vzdušné místo s mírně vlhkou půdou, rašelinou, kompostem i humusem. Kvete od července do září a během sezóny potřebuje vydatnou zálivku. V létě ji lze umístit na balkon, terasu či zahradu. V zimě akácii umístíme do chladnější místnosti, přibližně 70 C – 150 C. V tomto období rostlina zastavuje růst a běžně shodí i olistění. Zálivku výrazně omezíme.
Po odkvětu akácii sestříháme zmlazujícím řezem, jen tak vám další rok krásně pokvete na mladých výhonech.
Prospěšná spolupráce
Na kořenech akácie se nachází bakterie Rhizobium, vytváří spolu symbiotický vztah. Bakterie umí vázat vzdušný dusík a dodává jej rostlině, na oplátku akácie dodává bakteriím jiné potřebné látky.
Prospěšný vztah umí navázat některé druhy akácií i s mravenci. Ti přežívají v jejích dutých trnech a oplácí to rostlině tak, že jí chrání před škůdci.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz