Petržel je známou a nepostradatelnou ingrediencí v kuchyni, která je bohatým zdrojem vitamínu C. Petržel má blahodárný vliv na lidský organismus. Jak pěstovat petržel v květináči, aby vydržela?
Petržel pochází z Evropy. Dorůstá do výšky až 60 centimetrů. Kořeny i listy vynikají vyšším obsahem vitamínu C, dále obsahují důležité prvky, jako je železo, vápník, silice, éterické oleje. Známé jsou i kadeřavé odrůdy, jako je například Grune perle či Smaragd. Již v dobách starých Římanů a Řeků byla petržel považována za léčivou bylinu.
Možnosti pěstování
Petržel je možné pěstovat nejen za zahradě, kdy někteří pěstitelé volí v zimě zakrytí fólií pro přezimování. Někteří zase doporučují výsadbu každým rokem nanovo. Každopádně záleží také na konkrétní oblasti pěstování, půdě a dalších faktorech. Stejně tak kde pořídíte semena apod. Pokud je petržel kvalitní, vydrží na záhonech i po dobu několika let. Petržel lze však pěstovat právě i v truhlíku na balkoně, terase či v květináči přímo doma za oknem. Petržel můžeme vysévat od brzkého jara do pozdního léta.
Pár zásad pro úspěšné pěstování
Vhodné je slunné, případně polostinné místo. Pro pěstování lze využít i různé nádoby, bedýnky, korýtka, květníky apod. Petržel potřebuje mít kyprou zeminu, která bude mít dostatek živin.
Petržel potřebuje lehkou humózní půdu a neměla by být hnojena průmyslovými hnojivy. Vhodné je granulované přírodní hnojivo nebo kompost. Při pěstování doma lze použít hnojivo ve formě tyčinek, pro začátek postačí jedna tyčinka. Během vegetace je nutná pravidelná zálivka. Lepší je zalévání odstátou vodou o pokojové teplotě a zalévat přímo do misky. Tímto se voda nasákne do půdy. U petržele totiž jak malé, tak i nadměrné množství vody škodí.
Vzhledem k tomu, že kuchyňská okna zpravidla bývají situována na západ či východ, tímto lze považovat, že okenní parapety v zimě a římsy v létě jsou tak pro pěstování petržele velmi vhodné. Je třeba pamatovat, že petržel je velmi náchylná k případným klimatickým změnám, vadí jí silný vítr, ostré slunce, ale i nedostatek slunečního svitu.
Petržel by se měla sklízet výhradně stříháním a to velmi opatrně. Rostlinu nemůžeme zbavit všech lístků, což by mohlo vést k její záhubě. Pokud máte rádi petržel či ji hodláte konzumovat ve větším množství nebo se jedná o větší počet strávníků, tak je vhodné k tomu přizpůsobit i počet květináčů či velikost nádoby. Petržel se musí stříhat pravidelně. Pokud se nechá růst bez jakékoliv péče, zákonitě klesá její kvalita. Petržel je samozřejmě nejlepší v čerstvé formě, ale lze ji také sušit i zamrazit.
Využití a přínos petržele
Pravidelnou konzumací čerstvé petržele se čistí a zjemňuje pleť, podporuje tvorba krve, čistí se krev. Petržel má močopudný účinek.
Petržel se používá coby koření do polévek, pomazánek, omáček, vaječných pokrmů, do nádivek apod. Petržel nabízí uplatnění i jako zdravá a efektivní ozdoba na chleba, chlebíčky. Přidat se může i do majonézy, do bylinkového másla apod. Pokrmům dodává charakteristickou chuť a aroma.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz