jakubska lilie

Jakubská lilie je atraktivní sytě červeným květem

Jakubská lilie je cibulovina, která se příliš často nepěstuje, což je škoda, protože je velmi atraktivní svým karmínově červeným květem. Může se pěstovat jak v záhonu, tak v nádobách nebo jako pokojová rostlina.

Jakubská lilie (Sprekelia formosissima) pochází ze střední části Ameriky, kde roste na skalnatých stráních a svazích, loukách a pastvinách. V Evropě se pěstuje už 400 let, přesto není pořád rozšířená.

Rostlina dorůstá výšky 30 – 40 cm, listy mohou být 50 cm dlouhé. Květy jsou velmi zajímavé a mají až 18 cm v průměru. Květy jsou šestičetné, tři spodní lístky směřují dolů a svírají tyčinky. Dva horní lístky směřují do stran, třetí, prostřední je přímý. Květ má karmínově červenou barvu, někomu může připomínat amarylis. Plodem je tobolka. Z cibule raší jeden dutý stvol, na jehož konci vyrůstá jediný květ.

lilie jakubska - Jakubská lilie je atraktivní sytě červeným květem

Jak jakubskou lilii pěstovat

Pěstování rostliny ze semen je zdlouhavé a není jednoduché, výsev se provádí do truhlíků. Proto také jakubskou lilii množíme dceřinými cibulkami. V době květu potřebuje teplé a slunné místo. Půda jí vyhovuje propustná a humózní. Pokud ji pěstujeme jako pokojovku, vykvétá už většinou v květnu a červnu. Jakubská lilie je teplomilná, špatně nese už teploty pod 150 C, takže by nepřežila mráz, proto je nutné ji na podzim, až se zatáhnou listy, uložit do chladnější místnosti, i tak by teplota neměla klesat pod 120 C. Cibule se uskladňuje v květináči, čtvrtinu cibulky necháme koukat z hlíny. Nevadí ji ani tma.

Na jaře rostlinu přeneseme domů a počkáme, až lilie začne rašit, potom zaléváme, takto se dočkáme květů. Jakmile skončí mrazy, můžeme ji přenést ven. Během květenství rostlinu vydatně zaléváme. Jakmile se začnou tvořit listy, také pravidelně přihnojujeme. Dceřiné cibulky neoddělujeme každoročně, ponechte je nějaký rok u mateřské rostliny.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

1 Komentářů

  1. Dobrý den.
    Dnes jsem narazil na článek o jakubské lilii.Připomělo mi to mládí.Je možné koupit cibulky u vás?Děkuji Petr Kužel.

Zanechte komentář

Zavřít