stulik zluty

Stulík žlutý je okrasná rostlina vodních ploch

Stulík je vytrvalá a okrasná rostlina vodních prvků, více mu vyhovují stojaté vody. Stulík je vhodný pro větší plochy, poměrně dost se rozrůstá. Jeho žluté květy silně voní, srdčité až vejčité listy splývají na hladině.

Stulík žlutý (Nuphar lutea) je vytrvalá voní rostlina, která je rozšířená po celé Evropě, mimo severní Skandinávii. Vyskytuje se i v Severní Americe, zasahuje do Střední Asie a severní Afriky. Má také lidové pojmenování jako vodní růže, hastrmanovo kvítí, vodní lopuch nebo žlutý leknín. Stulík můžeme najít spíše v nižších polohách, jen velmi málo zasahuje i do vyšších horských poloh. V přírodě je však k vidění stále vzácněji, u nás je řazen k vzácnějším druhům vyžadující pozornost.zluty stulik - Stulík žlutý je okrasná rostlina vodních ploch

Stulík žlutý je mohutná bylina s dlouhým, plazivým oddenkem, který může vyrůst do délky 50 – 250 cm. Listy jsou kožovité, vejčité a opadavé. Má ještě jeden druh listů, který zůstává potopen a je maximálně 30 cm velký. Dosahují velikosti 15 – 40 cm, zářez listu může zasahovat až do 1/3 délky, podobají se leknínu. Květy mají žlutou až oranžovou barvu, velikosti 4-6 cm, zvenku mohou být nazelenalé, období květu je červen až září. Plodem je tobolka, podobající se makovici, dozrává nad hladinou, po dozrání klesá ke dnu. Semena se potom šíří vodou.

Jak stulík žlutý pěstovat

V přírodě se vyskytuje spíše ve stojatých vodách nebo jen mírně tekoucích, například ve slepých ramenech řek, tůních, rybnících. Dá se vysadit i do umělých nádrží. Vzhledem k dlouhému oddenku je potřeba spíše větší hloubka, 50 – 200 cm. Vyhovují mu bahnité substráty a voda bohatší na živiny. Má rád slunná místa, na zastíněných vodních plochách nepokvete. V jezírku se vysazuje do hlubší zóny, do štěrku. Dobře se množí semeny. Kořenit může ve dně nebo v nádobách na dně jezírka.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář