Strom, který hned tak u nás neuvidíte, ale pokud byste se rozhodli zkusit své pěstitelské dovednosti, tak je třeba rostlinu u nás pěstovat jako přenosnou ve velkém květináči. Čím je zajímavá jaboticaba?
Jaboticaba pochází z jihu Ameriky, konkrétně z jihovýchodní Brazílie. Jaboticaba nebo také jabuticaba, latinsky Plinia cauliflora, je stálezelený strom či keř patřící do čeledi myrtovitých. Ve své domovině dorůstá až do výšky 15 metrů, ale při pěstování v květináči vám toto samozřejmě nehrozí. A jelikož plody jsou podobné hroznům, proto se nazývá hroznovým stromem. Až pětkrát do roka nasazuje květy přímo na kmeni či starších větvích, z nichž se poté vyvinou modro-černé plody o velikosti cca 3 až 4 centimetry.
Pěstování v květináči
Rostlině svědčí především kyselejší, humózní půda a dostatek vláhy. Měla by být drenážovaná. Zkušení pěstitelé doporučují jako osvědčený způsob v podobě směsi klasického substrátu, písku, rašeliny a borové hrabanky. Dokonce i dobře snese přemokření a naopak přeschnutí je pro rostlinu špatné, reaguje opadáváním listů.
Tato ovocná dřevina potřebuje kromě výživné půdy a vláhy i teplo. Stanoviště volte slunné a chráněné větrem. Jelikož se jedná o tropickou rostlinu, zvládá samozřejmě subtropické podmínky, ale v zimě nesmí teplota klesnout pod 0 °C. Proto je možné u nás pěstovat jen v nádobě či velkém květináči jako přenosnou rostlinu. Je nutné zazimovat v interiéru.
Květy mají krémově bílé zbarvení s výraznými tyčinkami a u starších exemplářů pokrývají takřka celý strom i větve. V jeden moment je dokonce tak možné najít na stromě květy i zralé plody z předešlého kvetení.
Zdravé plody
Plody svou chutí připomínají něco mezi mandarinkou a hroznovým vínem, neboť některé jsou sladkokyselé a jiné spíše kyselejší. Zralé plody mají pod silnější slupkou bílou či narůžovělou dužinu rosolovité konzistence, která obsahuje 1 až 4 semena. Plody obsahují z převážné většiny vodu, která tvoří více jak osmdesát procent a dále vitamín C, bílkoviny, sacharidy, železo a vápník.
Plody se konzumují v čerstvém stavu. Jelikož se však rychle kazí, jsou tak vhodné i pro výrobu moštů, vína, marmelád, likérů, sirupů, želé, sladkých omáček, vína, zmrzliny apod. Slupka plodu je poživatelná, ale nemusí se jíst. Plody mají velice příznivý vliv i na naše zdraví, neboť jsou silným antioxidantem a obsahují protirakovinové, protizánětlivé látky.
Příznivé účinky plodů jsou obdobné, jako je tomu u hroznového vína či brusinek. Jsou prospěšné při chronickém zánětu mandlí, při střevních potížích, úplavici, astmatu. Plody mají blahodárný vliv v rámci podpory imunitního systému.
Zakoupení stromku
Tento stromek vyniká svými květy i plody přímo na kmeni či větvích. Stromek v zakrslé formě pro pěstování u nás v přenosné nádobě lze zakoupit ve specializovaných prodejnách orientující se na exotické druhy a rovněž seženete na internetu.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz