jabuticaba

Jaboticaba neboli hroznový strom je výzvou pro zkušenější pěstitele

Strom, který hned tak u nás neuvidíte, ale pokud byste se rozhodli zkusit své pěstitelské dovednosti, tak je třeba rostlinu u nás pěstovat jako přenosnou ve velkém květináči. Čím je zajímavá jaboticaba?

Jaboticaba pochází z jihu Ameriky, konkrétně z jihovýchodní Brazílie. Jaboticaba nebo také jabuticaba, latinsky Plinia cauliflora, je stálezelený strom či keř patřící do čeledi myrtovitých. Ve své domovině dorůstá až do výšky 15 metrů, ale při pěstování v květináči vám toto samozřejmě nehrozí. A jelikož plody jsou podobné hroznům, proto se nazývá hroznovým stromem. Až pětkrát do roka nasazuje květy přímo na kmeni či starších větvích, z nichž se poté vyvinou modro-černé plody o velikosti cca 3 až 4 centimetry.

Pěstování v květináči

Rostlině svědčí především kyselejší, humózní půda a dostatek vláhy. Měla by být drenážovaná. Zkušení pěstitelé doporučují jako osvědčený způsob v podobě směsi klasického substrátu, písku, rašeliny a borové hrabanky. Dokonce i dobře snese přemokření a naopak přeschnutí je pro rostlinu špatné, reaguje opadáváním listů.

Tato ovocná dřevina potřebuje kromě výživné půdy a vláhy i teplo. Stanoviště volte slunné a chráněné větrem. Jelikož se jedná o tropickou rostlinu, zvládá samozřejmě subtropické podmínky, ale v zimě nesmí teplota klesnout pod 0 °C. Proto je možné u nás pěstovat jen v nádobě či velkém květináči jako přenosnou rostlinu. Je nutné zazimovat v interiéru.

Květy mají krémově bílé zbarvení s výraznými tyčinkami a u starších exemplářů pokrývají takřka celý strom i větve. V jeden moment je dokonce tak možné najít na stromě květy i zralé plody z předešlého kvetení.

Jabuticaba pody - Jaboticaba neboli hroznový strom je výzvou pro zkušenější pěstitele

Zdroj foto: en.wikipedia.org

Zdravé plody

Plody svou chutí připomínají něco mezi mandarinkou a hroznovým vínem, neboť některé jsou sladkokyselé a jiné spíše kyselejší. Zralé plody mají pod silnější slupkou bílou či narůžovělou dužinu rosolovité konzistence, která obsahuje 1 až 4 semena. Plody obsahují z převážné většiny vodu, která tvoří více jak osmdesát procent a dále vitamín C, bílkoviny, sacharidy, železo a vápník.

Plody se konzumují v čerstvém stavu. Jelikož se však rychle kazí, jsou tak vhodné i pro výrobu moštů, vína, marmelád, likérů, sirupů, želé, sladkých omáček, vína, zmrzliny apod. Slupka plodu je poživatelná, ale nemusí se jíst.  Plody mají velice příznivý vliv i na naše zdraví, neboť jsou silným antioxidantem a obsahují protirakovinové, protizánětlivé látky.

Příznivé účinky plodů jsou obdobné, jako je tomu u hroznového vína či brusinek. Jsou prospěšné při chronickém zánětu mandlí, při střevních potížích, úplavici, astmatu. Plody mají blahodárný vliv v rámci podpory imunitního systému.

Zakoupení stromku

Tento stromek vyniká svými květy i plody přímo na kmeni či větvích. Stromek v zakrslé formě pro pěstování u nás v přenosné nádobě lze zakoupit ve specializovaných prodejnách orientující se na exotické druhy a rovněž seženete na internetu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Nenapravitelný optimista, kterého od dětství fascinuje moc, kouzlo a síla psaného i mluveného slova. Mou vášní je četba knih, psaní, dlouhé procházky, pobyt v přírodě a rekreační běh. Nezapomenutelné jsou mé vzpomínky na letní prázdniny, které jsem jako dítě zcela dobrovolně a s chutí trávila pletím zahrady a veškerou péčí o ni. Ten skvostný pohled na mé vítězství v boji s plevelem byl nejsladší odměnou. Jako dospělák si nyní užívám nejen relax v podobě rýpání se v hlíně, ale v pěstování květin, vlastní zeleniny a především bylinek. Vše pak praktikuji ve svém kulinářském umění a testuji na své rodině a známých :-)

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít