Streptocarpus

Tořivka neboli Streptocarpus pokvete i úplným začátečníkům

Zdá se vám, že vám žádná pokojovka nikdy nevykvete? Už se bojíte cokoliv nového koupit, aby to zase nedopadlo jako obvykle? Tak s tořivkou budete mít úspěch zaručeně. Tořivka je květina, která vykvete téměř v jakémkoliv prostředí a při jakékoliv péči.

Odkud pochází

Tořivka nebo také krutiplod (lat. Streptocarpus) pochází z Jižní Afriky, kde v deštných pralesích roste spolu s gloxínií nebo africkou fialkou.

Jak vypadá

Tořivka má tmavě zelené středně velké vejčité listy, ale nejkrásnější jsou její květy – podobají se totiž zmenšeným květům orchidejí. A barvu mohou mít od bílé, přes růžovou, červenou, fialovou až po modrou. Některé druhy (např. Strectocarpus saxorum) se hodí i do závěsných nádob.

tořivka - Tořivka neboli Streptocarpus pokvete i úplným začátečníkům

Zdroj foto: en.wikipedia.org                                    Streptocarpus 

Co tořivka potřebuje

Tořivka potřebuje světlo, ale ne přímé slunce, a teploty kolem 22 °C. Po odkvětu při vegetačním klidu jí stačí teplota 9–15 °C. Kvete opravdu dlouho – od května až do září, a to každoročně. Substrát potřebuje složený z kompostové zeminy, listovky, rašeliny a písku v poměrech cca 2:2:1:1. Zálivku vyžaduje střední, ale pozor: voda nesmí potřísnit listy, zalévejte ji tedy ke kořenům. Potřebuje také vyšší vlhkost vzduchu, avšak nikoliv rosením, ale třeba postavením do nádoby s vodou anebo umístěním ke zdroji vody (domácí fontánka, akvárium).

Přesazování a množení

Přesazujeme na jaře po období klidu, a to do stejného substrátu (kompostová zemina, listovka, rašelina a písek). Množíme dělením při přesazování, nebo množením listovými řízky, které dáme zakořenit do vody. Další možností je množení ze semen – ta vyséváme na rašelinu.

Choroby, škůdci a další problémy

V příliš suchém prostředí nám mohou rostlinu napadnout mšice nebo svilušky. Příliš vlhký substrát nahrává hnilobě kořenů.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

2 Komentářů

  1. dobrý den .mám ji dva roky přesazenou a ještě ani květ co s ní udělat aby kvetla

  2. Rosení na listy streptocarpům vůbec nevadí, jenom na ně přitom nesmí svítit slunce, pěstuji je už hodně let, mám asi tisíc druhů a v horkých letních dnech je rosím pravidelně.

Zanechte komentář

Zavřít