Patříte mezi úspěšné pěstitele? Pokud se vám nedaří pěstovat lilek, poradíme, jaké odrůdy zakoupit a vyzkoušet pro úspěšné pěstování. Jak sklízet a správně skladovat lilek? Jaké benefity přináší pro lidské zdraví a jak ho efektivně využít v kuchyni?
Proč pěstovat lilek aneb jak prospěšný je pro zdraví?
Lilek obsahuje hned celou řadu vitamínů a důležitých látek, které mají velmi pozitivní vliv na lidský organismus. Díky vyššímu množství beta-karotenu, je tak lilek skvělým zdrojem provitamínu A. Kromě dalších vitamínů, obsahuje třeba i vitamín PP, jenž je nezbytný pro tvorbu hormonů estrogenu, testosteronu, kortizonu, progresteronu a dalších.
V lilku se nachází také vitamín B6, který je důležitý pro správnou funkci imunitního systému, vitamín B5, B9, nechybí ani vitamín C. Co se týče minerálních látek, tak kromě toho, že lilek obsahuje hořčík, zinek, mangan, železo, ale také draslík a to v mnohem vyšším množství, kdy tak obsahem předčí zelí, mrkev i cibuli.
Pro mnohé je zajisté pozitivní to, že lilek pomáhá odstranit tuk, toxiny a stimuluje ke správné funkci jater. Vyniká i pro své detoxikační a diuretické vlastnosti. Dokonce je velmi efektivní proti nadměrnému tuku v oblasti břicha. Konzumací lilku dochází k podpoře trávení a ke zlepšení funkce žlučníku. Lilek je tak perfektní nejen při redukční dietě, neboť je nízkokalorický, ale je vhodný i pro diabetiky, neboť neobsahuje takřka sacharidy. A vláknina obsažená v lilku podporuje správnou činnost střev a je nápomocná ke snížení cholesterolu.
Období sklizně
Sklizeň plodů se provádí na konci srpna, v průběhu září. Sklízí se dle potřeby a taktéž na základě konkrétní odrůdy. Jsou totiž odrůdy, které vyžadují brzké sklizení prvního plodu, neboť dokud k tomu nedojde, nevyvíjí se další plody. Lilek sklízíme za pomoci nůžek, kdy tak plody odstřiháváme. Plody se sklízí i se stopkou před plnou zralostí, kdy by měly mít značný lesk a vybarvení. Přezrálý plod se pozná dle vadnutí slupky, ztráty lesku a měknutí plodu.
Po sklizni lilek uchováváme v chladu a temnu, ne v lednici, kde hrozí přemrznutí. Pro krátkodobé skladování lze zvolit právě suché a chladnější místo. Pro dlouhodobé uskladnění je vhodné lilek zamrazit či zavařit. Skladování na chladném místě a nikoli v lednici je proto, že při nízké teplotě dužina plodu černá, což se však zjistí až při samotném rozříznutí.
Zásady ohledně správné přípravy
Pokud je lilek správně připraven, tak je velmi chutný. Jde o to, že v syrovém stavu je nepoživatelný, neboť obsahuje toxický solanin. Tepelná úprava je tak nezbytná a to vždy. Před vařením je třeba odkrojit pouze stopku, není třeba loupat.
Lilek lze vařit, grilovat, péct, smažit. Můžete ho připravit obdobně jako brambory, tj. uvařit jako přílohu k masu apod. Výborný je zapečený se zeleninou. Nabízí se opravdu nespočet variant, jak připravit tuto zdravou plodinu. Jen pro ty, kdo jsou na redukční dietě či dbají na štíhlou linii, není vhodná úprava v podobě smažení, kdy tak dokáže lilek do sebe nasát značné množství oleje, což navýší pak jeho kalorickou hodnotu.
Odrůdy vhodné pro naše klimatické podmínky
Vyzkoušet můžete lilek Český raný, který se vyznačuje menšími plody zachovávající klasický vejčitý tvar, má tmavě fialovou slupku a pevnou dužinu. Mezi další české odrůdy, které můžete zkusit – Beatrici, Kláru či Serenu.
Při pěstování je důležité udržovat záhon bez plevele a rostlině ponechat jeden či dva výhony, ostatní odstranit, tj. vyštípat.
Jen tak pro zajímavost, Arabové a Španělé považovali lilek za afrodiziakum.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz