vosa

Jak se zbavit vos a zlikvidovat vosí hnízda

30.8.2019
36 598 Zobrazení

Vosy představují nebezpečí hlavně pro alergiky, kterým mohou způsobit závažné, až smrtelné stavy, ale nepříjemné jsou i pro nás ostatní, když nás obtěžují u kávy s přáteli, u grilování, nebo nám ožírají nejsladší plody na zahradě. Jak ovšem likvidovat vosí hnízdo?

Jak vypadá vosí společenství

Vosí společenství tvoří královna a asi 2000 dělnic. Celá generace žije od brzkého léta do podzimu, kdy vymírá a přežívají jen oplodněné samičky – nové královny, které na jaře zakládají nová hnízda. Existují dva druhy vos, které poznáme zejména podle místa, kde mají umístěné hnízdo. Vosa obecná má hnízdo pod střechou domu, nebo třeba i zahradního domku, zatímco vosa lesní/vosa útočná si staví hnízda v zemi. Obojí hnízda nebo přístupy k nim mají vždy dvě cesty, které je potřeba likvidovat společně, abyste předešli jednak protiútoku vos a jednak jejich přemístění jinam.

Jak likvidovat vosí hnízdo ze začátku

hnizdo - Jak se zbavit vos a zlikvidovat vosí hnízda

Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Jestliže se vám podaří najít zárodek vosího hnízda s královnou, je potřeba vyčkat na večer nebo brzké ráno, kdy je vosa nejméně aktivní, hnízdo postříkat sprejem proti vosám, odříznout a zlikvidovat (spálit).

Jak likvidovat velké hnízdo

Velké hnízdo vos již dávno nejezdí likvidovat hasiči, a tak pokud nejste alergičtí na vosí poštípání, můžete si na to troufnout sami. Opět si vyberte časné ráno nebo večer po setmění a vosí hnízdo, resp. nejlépe i přístupové cesty k němu postříkejte sprejem proti vosám. Potom raději až druhý den, pokud se již neobjeví ani jedna vosa, hnízdo odřízneme a ihned spálíme.

Jak likvidovat vosí hnízdo v zemi

Je potřeba najít oba vletové otvory a aplikovat do nich postřik proti vosám. Postřik se možná bude muset aplikovat vícekrát, aby všechny vosy zahynuly. Pozor: tyto vosy ze zemních hnízd jsou mnohem útočnější a člověku nebezpečnější.

Jak chytat obtížné vosy na zahradě

I když se vám podaří účinně zlikvidovat všechna vosí hnízda, mohou k vám na zahradu zalétávat vosy odjinud. Nejúčinnějšími lapači jsou lahve s úzkým hrdlem, které naplníte cca do 1/3 sladkou zkvašenou tekutinou (pivem, šťávou). Vosy se ve sklenici utopí anebo úzkým hrdlem nemohou najít cestu zpátky ven.

 

TIP:

 
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

8 Komentářů

 1. Nevím, proč si člověk tvrdošíjně uzurpuje právo hubit a ničit ostatní živočichy.
  Článek o vosách je jenom dalším z řady hlopých klišé, na které slyší podobně hloupí lidé.
  Pro příklad s dovolením uvedu na téma soužití s vosami něco málo z vlastních zkušeností .
  Za několik let, co náš dům s námi obývají vosy a dokonce jedno hnízdo sršní, zmizel ze zahrady skoro všechen obtížný hmyz. Za celé léto jsme doma zaznamenali jenom několik much a do domu nepřilétl až asi na dvě výjimky žádný komár ani ovád. V předchozích letech byla domácnost doslova v obležení této ohavné a dotěrné havěti.
  Z mého pohledu je proto nad slunce jasné, že když někdo umí nažívat s užitečnými tvory v symbióze a nepodléhá bezduchým žvástům rádoby chytráků, otevírá okno docela jinému životu.

 2. Hmmmm, a vy jste ………..! Vosa má taky svůj účel na tomto světě! Dle mých zkušeností je potřeba ji nechat vše očuchat a ona odlétne. Nebo jí před akcí dát kousek masa stranou a ony maj v hlavě GPS a létají jenom tam! Anebo mám odzkoušeno, že to co jim chutná, vezmu do prstů, pinzety a pomalu s ní prenesu stranou.
  Jak jednoduché milý Watsone ,,, :-))

 3. Souhlasím s předchozími komentáři obou pánů a „milá“ paní Hubáčková by měla svoje postoje trochu přehodnotit. Všude je vidět, že hmyz celkově rapidně ubývá. Veškerý, tedy i ten „užitečný“ jako jsou nejen slunéčka. Nejsem žádný velký zahrádkář, ale jsem v důchodu, z venkova a nějaké zkušenosti mám a hlavně vidím! Letos jsem na pár bramborách ve vyvýšeném záhonu nedaleko kompostu našla během vegetace nějaké mandelinky. Pořád jsem se divila, že celkově jsem našla jen asi 3 larvy. Ani mšice nic moc. Sice jsem neviděla téměř žádné slunéčko ani škvora nebo zlatoočko, ale víc různých ploštic a vosy. Na kompostu (zbytcích zeleniny a ovoce) i na rybízu, malinách a jiných keřích. A vosy jsou mimochodem i „masožravci“ a pomáhají likvidovat třeba i mšice. Měla jsem u sebe i malé vnoučky (3, 6 a 9) a i jim vysvětluji, že pokud včelu nebo vosu nebudou zbytečně dráždit a třeba odejdou, dá jim pokoj. Je lepší se střetu vyhnout, než zabíjet okolo sebe všechno, co se nám momentálně nehodí!!! Pokud váspřímo neohrožuje nevhodně umístěné hnízdo, nevidím důvod, proč proti nim zasahovat a navíc chemií!!!

 4. Všechno zlé je k něčemu dobré. Proto, naučme se zase žít s přírodou. Není dobře všechno co se nám nelíbí hnedle zabít.

 5. STAČÍ HNÍZDO POSTŘÍKATSAVEN A POTOM ZLIKVIDOVAT!

  • Likvidaci vos v okolí chápu u alergiků nebo hodně maličkých dětí. Ostatní by měli mít rozum. Nemůžeme pořád všechno kolem sebe polévat Savem a jinými sajrajty (momentálně Roundup, kdysi DDT)!!!
   Ostatně asi nejsem sama s dýchacími problémy (průduškové astma) a zase jsem „alergická“ na chemikálie, extra Savo!!!
   Pak se divíme, že nám to příroda vrací!!! Jednou (nejen) na to Savo, zajdeme všichni!

 6. Já se teda za za zvíře považuji a jelikož v přírodě žiju moc dobře vím že každý tvor si nárokuje svůj životní prostor. Pokud mě vosy do mého životního prostoru nezasahují ani mě nezajímají, ale z postele bych je uš teda vyhnal stejně jako mravence myši nebo cokoliv jiného, je to přeci můj životní prostor a v přírodě platí zákon silnějšího, tzn, když nevyženu já je, vyženou oni mne. Apropo minulý měsíc mi zemřel kamarád na bodnutí sršněm, smozřejmě že se dá žít s přírodou v symbióze, ale k tomu bohužel patří si i svůj životní prostor uhájit a tím teda nemyslím ho zničit.

  • Do postele si je taky nepouštím 🙂 Uhájit si svůj prostor ale neznamená automaticky zabíjení „vetřelce“.

Zanechte komentář

Zavřít