Jablečný ocet je nenahraditelným doplňkem salátů, majonézy a dalších domácích receptů. Navíc podporuje hubnutí a chlubí se i mnoha dalšími pozitivními účinky na naše zdraví. A pokud ho nechcete kupovat, můžete si ho s trochou štěstí a pečlivosti připravit i doma.
A co budete potřebovat?
Ingredience:
1,5 kg zralých letních jablek
1,5 l vody
3 až 5 lžiček cukru nebo bio medu
Jak si vyrobit domácí jablečný ocet
Nejdříve si připravte širokou nádobu, která se nebude zužovat směrem nahoru. Dobře ji vymyjte a vysušte, poté do ní vhoďte nakrájená jablka, rovněž předtím dobře omytá a osušená (bez řapíků a dalších nečistot). Zalijte převařenou vodou, vychladlou na pokojovou teplotu. Přidejte cukr nebo med.
Zakryjte horní část nádoby gázou a tu zajistěte provázkem nebo gumičkou. Díky tomu se do octa nedostanou ovocné mušky ani jiné nežádoucí nečistoty.
Je důležité, aby byla jablka neustále pod hladinou vody. V opačném případě se mohou začít kazit. V ideálním případě přitlačte jablka ke dnu malým talířkem, který jim podobné „kousky“ jednoduše nedovolí. Pokud to není možné, pak alespoň svůj budoucí jablečný ocet pravidelně kontrolujte a podle potřeby dolévejte převařenou vodu (opět o pokojové teplotě).
Nádobu s jablky a vodou nechte stranou na stinném místě se stálou pokojovou teplotou bez větších výkyvů. Jednou denně promíchejte tak, aby se na povrchu objevila pěna. Používejte lžíci, kterou jste předtím převařili nebo namočili v alkoholu.
Kdy bude jablečný ocet hotový?
Doba přípravy jablečného octa se pohybuje od 2 do 5 týdnů. Je hotový, jakmile se po zamíchání neobjeví pěna. Hotový výrobek se může chlubit vůní jablek, ale chutí octa. Hotový ocet nalijte přes gázu do čistých a předem vypařených lahví, uzavřete a používejte podle potřeby.
Náš tip: Pokud po nalití octa do lahví a jejich uzavření mají víčka stále tendenci odskakovat, ponechte jablečný ocet ještě tři dny na tmavém a teplém místě, samozřejmě zakrytý gázou. Po této době už by mělo být vše v pořádku. Byl ještě zkrátka příliš mladý, žádná jiná katastrofa se nestala.
Ne vždy se bohužel výroba jablečného octa podaří. Pokud se na jeho povrchu objeví bílá či šedá plíseň, musíte ho vylít. Tvorba plísní je podporována především nedostatečnou hygienou při přípravě octu a chemikáliemi, které se používají při pěstování jablek. Ideální jsou tedy samozřejmě ta bio, ale při použití těch ze zahrádky také nejspíš neuděláte chybu. A to je rovněž důvod, proč v úvodu doporučujeme biomed a nikoli ten, který je běžně k dostání v obchodech. Ovšem máte-li svůj vlastní nebo ověřeného včelaře, pak se obávat určitě nemusíte.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz