lvousek

Lvoušek lví ucho: Výrazně kvetoucí trvalka

Lvoušek patří mezi atraktivní polokeře, v tropech se pěstuje jako okrasná rostlina, u nás ji můžeme pěstovat jako letničku či přenosnou rostlinu. V Africe se bylina využívá i k léčebným účelům.

Lvoušek lví ucho (Leonotis leonurum) pochází z jihu Afriky a řadí se do čeledi hluchavkovitých. Názvů má více, můžeme se setkat i s pojmenováním lví ocas, lví tlapa, divoké konopí, wild dagga. U nás je s oblibou pěstována jako zajímavá a výrazně kvetoucí rostlina. Vzhledově je podobný hluchavce, v subtropických a tropických oblastech je pěstován jako okrasná rostlina. V našich podmínkách ji pěstujeme jako trvalku či letničku.

Lvoušek dorůstá výšky 80 – 150 cm. Má trubkovité chlupaté květy, které vyrůstají v úžlabí listů, téměř od poloviny stonku. Květ je vybarven do třech odstínů – oranžová, červená, žlutá a dosahuje velikosti až 5 cm. Listy jsou kulaté, černo – zelené, velikosti 5 cm – 10 cm. Pokud bychom lvoušek rozemnuli v ruce, ucítíme silné aroma. Plodem je tvrdka.

lvousek rostlina - Lvoušek lví ucho: Výrazně kvetoucí trvalka

Jak lvoušek pěstovat

Rostlinu vyséváme v období březen – květen. Potřebuje humózní, hlinitopísčitou půdu. Na dno nádoby je vhodné dát drenážní vrstvu z keramzitu nebo štěrku, můžeme tak zabránit přemokření, které by mohlo zvlášť v zimním období rostlinu poškodit. Od jara do podzimu může být lvoušek na venkovním stanovišti, v zimě ho umístíme buď do místnosti s teplotou 50 C – 80C a omezíme zálivku nebo místnosti s teplotou 150 -180 C.

Keř lze usměrnit zpětným řezem nebo zaštipováním, takto docílíme nižšího a bohatě kvetoucího keříku. Ke svému růstu potřebuje slunečné stanoviště. Pokud ho umístíme do zimní zahrady, neshazuje na zimu listy. Kvete od května do září.

Léčivé účinky

V Africe jej lidé využívají na uštknutí nebo jiné bodnutí hmyzem. Odvar je také dobrý na vyrážky či jiné kožní problémy. Africké kmeny ho využívají jako lehký halucinogen, dříve ho i domorodci žvýkali místo tabáku. Dále s ním léčí kašel, horečku, nachlazení, záněty horních cest dýchacích. Ve vysokých dávkách však může škodit.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít