Jícnovka se těší stále větší oblibě, lze ji pěstovat na zahrádce i jako pokojovou rostlinu. Je k dostání v mnoha kultivarech, křehké květy připomínají na první pohled růže. S oblibou se využívá k řezu, ve váze vydrží dlouho.
Eustoma grandiflora se v našich podmínkách pěstuje především jako jednoletá rostlina. Ve své domovině je pěstována jako dvouletka. Její listy jsou masivní a šedo – zelené. Pokud dojde k jejich rozlomení, vůně je podobná hrášku. Na květním stvolu je množství poupat, které jsou v různém stádiu vývoje. Jejich postupné rozkvétání připraví nádhernou podívanou. K dostání je v mnoha odstínech, například – bílá, smetanová (oblíbené ve svatebních kyticích), lososová, růžová, v modrých a fialových odstínech.
Jaké podmínky jícnovka potřebuje?
Má ráda světlé místo, ne však přímý sluneční úpal. Nejlepší bude světlé, mírně zastíněné místo. V květináči je poměrně dobře sehnatelná v obchodech a není nijak finančně náročná. Při pěstování doma ji postavíme na chráněný a zároveň světlý okenní parapet. Dbáme na zálivku, jícnovka je choulostivá na přemokření i přeschnutí, kořenový bal by měl být neustále vlhký. Pravidelně ji přihnojujeme hnojivem pro kvetoucí rostliny.
Pokud vysadíme jícnovku na zahradu, vyhovuje jí kyselejší až neutrální, propustná půda. Obdobně jako v domácích podmínkách potřebuje rostlina světlé, ale chráněné stanoviště před přímými slunečními paprsky. Potřebuje pravidelně odstraňovat plevel.
Jícnovka většinou vydrží jen jednu sezónu, dá se množit semeny, ale je to poměrně náročné. Lepší je každoročně zakoupit novou rostlinku.
Jícnovka je velmi oblíbenou rostlinou určenou k řezu. V kytici ji doplňte méně nápadnou a křehčí zelení. Dá se kombinovat i s růžemi a liliemi. Ve váze vydrží poměrně dlouho, trvanlivost podpoříme pravidelnou výměnou vody ve váze.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz