Jde o jeden z nejznámějších symbolů Vánoc, tedy alespoň pro milovníky barevné květeny. Své čestné místo má vedle vánoční hvězdy i svátečně kvetoucího amarylisu. Ne vždy se mu však v našich bytech a domech uspokojivě daří. Jak tedy léčit nemocný brambořík?
I když bramboříky (Cyklamen) pocházejí s Persie, patří kupodivu mezi poměrně studenomilné krasavce. Rozhodně nejde o atraktivní ozobu do obývacích pokojů, jak bývá někdy prodejci prezentováno. Ano, chcete-li, můžete je do místnosti s ústředním topením na pár hodin pozvat, aby oživily svátečně vyzdobenou tabuli nebo vánoční zátiší. Ani pár dní jim příliš neuškodí, ale jinak zkrátka potřebují to své.
Květina do chladné ložnice nebo na chodbu
Dávají totiž přednost teplotám mezi 10-15 °C. Bohužel v běžném paneláku taková teplota často nepanuje ani v ložnici a kdysi oblíbená dvojitá okna, kde se bramboříkům velmi dařilo, už také nejsou aktuální.
Tyto křehké květiny navíc potřebují i vyšší vzdušnou vlhkost a neustále čerstvý vzduch, jinak velice rychle podlehnou obávaným škůdcům. A co když se i přes veškerou péči potíže objeví? Pak vám poradíme, jak si s nimi poradit.
Šedá plíseň bramboříku ohrožuje listy i květy
Stačí málo a nádherné barvy bramboříku zmizí pod šedivým hedvábným povlakem. Pokud se to stane, víte, že máte co dočinění s plísní. Např. majitelé oleandrů ji velmi dobře znají. Svědčí jí vlhkost a rostlinné uhnívající zbytky. A jak si s ní poradit? Všechny postižené části odřízněte vydezinfikovaným nožem a věnujte bramboříku patřičnou péči. V žádném případě ho nesmíte zalévat na hlízu ani na něm ponechávat zbytky stonků od květů nebo listů. Odtrhněte je vždy opatrně těsně u hlízy.
Svilušky a mšice – co vyhovuje jim?
Objeví-li se na vašich rostlinách tito škůdci, pak trpí bramboříky přesně opačným problémem – suchých vzduchem. Mšice a svilušky se v takovém případě objeví téměř okamžitě. Pomáhá proti nim zejména mýdlový roztok nebo oleje. Stačí ty přírodní smíchat s trochou vody a listy i květy jemně postříkat. Oleje zalepí škůdcům dýchací otvory, ale přitom je jejich použití zcela bezpečné i v interiéru.
Náš tip: Pokud bramboříku žloutnou listy, jde pravděpodobně o první příznak nízké vlhkosti a vysokých teplot.
Největší pohroma bramboříků – roztočík bramboříkový
Ne vždy je však možné odumírající bramboříky zachránit. Někdy si je totiž z obchodu přineseme už napadené – poznáme to snadno – listy se začnou kroutit – a co hůř. Nové přirůstají jen velmi pomalu, a navíc mají formu pokroucených a zakrnělých pahýlů.
Jde o příznaky práce roztočíka bramborového. Boj s ním je bohužel marný, a navíc se rychle šíří. Napadenou rostlinu je tedy třeba co nejrychleji zlikvidovat a doufat, že příští nákup už bude šťastnější.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz