Domácí dezinfekce z bylinek: V době, kdy zásoby dezinfekčních prostředků docházejí na všech frontách, je dobré vrátit se k tomu, co znaly a používaly naše babičky. A protože je dnes svět více než globálně propojený, nahlédli jsme do kuchyni všech babiček na zemi a vybrali z nich ty nejlepší a nejdostupnější tipy.
Pokud vám doporučíme bylinky, podívejte se do domácích zásob po éterických olejích nebo tinkturách, případně se stavte do obchodu. Na tyhle pomocníky se totiž často zapomíná. Nebudou chybět ani oleje a zdravé potraviny, jež se však mohou chlubit i tímto bonusem. A co máme tedy na seznamu?
Ananas byste měli jíst společně s antibiotiky
Že byste to do tohohle nenápadného ovoce neřekli? My také ne. Kromě toho, že se často doporučuje při dietách a hubnutí, má výrazně antiseptické účinky. V zemích, kde se vyskytuje běžně, je podáván spolu s s antibiotiky a to hned z několika důvodů. Především zesiluje jejich účinek, což je při léčbě jistě žádoucí, a také působí hojivě na trávicí systém a pomáhá při nejrůznějších trávicích obtížích. Kromě toho také upravuje kyselost v moči, působí při zánětu plic, platí na bronchitidu a ledvinové kameny, umí si poradit s infekcemi ledvin a pomáhá i při vyčerpání a bolesti v krku.
Pokud na vás tedy „něco leze“, můžete si vzít na pomoc právě ananas. Samozřejmě pokud možno čerstvý, ovšem i konzervované plody v nálevu si některé své účinky zachovávají. Skvělou možností je pak také lyofilizované ovoce, případně tinktury.
Grapefruitová tinktura jako posilovač imunity
Po této tinktuře obvykle saháme ve chvíli, kdy chceme provést v našem těle takový malý detox, nebo ho podpořit při boji s nějakým onemocněním Pomáhá také hubnout a poradí si i s potížemi žaludku. Je až s podivem, že se o grapefruitu jako takovém nemluví v souvislosti s lidovou medicínou více. A jak tinkturu užívat? 20 kapek si dopřejte ve sklenici vody 2-3 x denně. A mimochodem, může vám pomoci i s hojením ekzémů a dalších potíží kůže. V takovém případě si kromě pitné kůry dopřejte i obklady.
Molkosan nahradí jód
Připadá vám tento název exotický? Ale vůbec ne. Jde o dezinfekční prostředek, získávaný ze syrovátky. Dokáže dokonce zcela nahradit jód co do stylu a typu použití. Jde o účinné antiseptikum i antimykotikum. Lze ho tedy doporučit k ošetření rukou, napadených houbovými infekcemi.
Levandule jako antiseptikum i léčba na drobná poranění
Do nejrůznějších dezinfekčních směsí se éterický olej z levandule používá běžně. A opravdu tu není jen kvůli své typické vůni. Tahle přírodní dezinfekce může pomoci s eliminací bakterií i virů, pokud si ji dopřejte např. nakapanou do běžného mýdla nebo přímo do dezinfekčního základu třeba z technického lihu. Léčí také infekce v krku, sinusitidu, horečku, kašel, astma a bronchitidu. A pomůže i při bolestech hlavy a ošetření drobných ranek – třeba po kousnutí hmyzem. Můžete ji dopřát jak v době tinktury, tak i aroma oleje. Pomáhá totiž i její vůně.
Tymián se nehodí jen do kuchyně
Věděli jste, že kvalitní tymiánový olej lze použít i v boji proti bakteriím E. coli, salmonelóze nebo třeba listerii? Potvrzuje to hned několik vědeckých průzkumů. Vy pak můžete využít i tymiánovou tinkturu. Přidejte jí do mýdla a těšte se z jeho dezinfekčních účinků.
Olej z borovice používají i profesionálové
Je zařazen do kategorie fenolický dezinfekční prostředek a není tedy divu, že ho najdeme v mnoha ekologických desinfekcích. Vám poslouží opět při výrobě mýdla, ovšem lze s ním i kloktat a vyplachovat ústa. Během období nejrůznějších virových infekcí může být právě tento nenápadný krok ochrany tím, co rozhodně o zdraví nebo onemocnění vašich sliznic.
Třezalka tečkovaná pro ochranu vašich rukou
Doma nejspíš narazíte na tinkturu. Ta se nehodí jen k hojení drobných ran – skvělý efekt má také jako přírodní dezinfekce. Stačí pár kapek a vaše ruce budou perfektně čisté. A stejné účinky má i éterický olej. Ten dokáže vyčistit i vzduch v místnosti, pokud je to třeba. Dříve se zapaloval u postelí nemocných. Při použití si dejte jen pozor na slunce – pokožka ošetřená třezalkou může po vystavení slunečním paprskům nepříjemně zčervenat. Třezalkové produkty jsou totiž tzv. fotosenzitivní.
Eukalyptus jako pomocník z daleka
Používáme ho zejména pro zlepšení dýchání při onemocnění dýchacích cest. Málokdo ovšem ví, že eukalyptus má také antibakteriální a antivirotické účinky. Používá se rovněž proti bolesti hlavy, při léčbě horečky, kašle a nachlazení či jako dezinfekční prostředek při bolestech v krku. Tinkturu nebo esenciální olej lze buď nakapat do mýdla či použít do aroma lampičky nebo k tvorbě léčivého obkladu A abychom nezapomněli – eukalyptus také odpuzuje hmyz.
Tea tree olej nemusí páchnout jako skunk
Hledáte snadno dostupný dezinfekční prostředek, který bude šetrný i k pokožce nejmenších dětí? Pak jste ho právě našli. Tea tree oil alias olej z čajovníku australského má dlouhou dezinfekční a antiseptickou tradici. Je také účinných při léčbě povrchových poranění, pomáhá při zápachu z úst a zbaví vás akné i houbových infekcí. A pokud se obáváte jeho nepříjemné vůně, vsaďte na olej filtrovaný. Je sice o něco dražší, ovšem typické aroma tea tree je v něm přítomno jen minimálně – leckdy dokonce vůbec ne.
Citrón pro čistější vzduch
Přemýšlíte o domácí klimatizaci s antibakteriálními filtry? Než se vydáte do obchodu ,zkuste vymačkat do rozprašovače jeden velký citron a smíchat ho s vodou. Následná směs pak vzduch v místnosti vyčistí od mnoha choroboplodných zárodků a jako bonus získáte i svěží vůni. Citron pomáhá také při bolestech hlavy, kousnutí hmyzem i při bolesti v krku.
TIP:
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz