Fenykl obecný se častokrát používá na koliku, dráždivá střeva, ledviny, slezinu, játra, plíce, k potlačení chuti k jídlu, ke zvětšení prsou a podporu menstruace. Dále pak ke zlepšení trávicího systému, průtok mléka a pro zvyšující se tok moči. Fenykl je také běžně užíván k léčbě nemocí, jako je angína či astma. Dokáže ale také pomoci při úzkosti, depresích, pálení žáhy, zadržování vody, užívá se ke snížení krevního tlaku, zvýšení libida a má mnoho dalších použití.
Fenykl obecný
Fenykl je užitečným doplňkem k některým z rostlin na zvětšení prsou a má impozantní množství dalších přínosů pro zdraví. Velkou spoustu z nich jsme uvedli výše. Avšak fenykl má ještě další použití.
Používá se u pacientů s nádorovým onemocněním po ošetření zářením a chemoterapií, kterým pomáhají obnovit trávicí systém. Fenykl uvolňuje hladké svalstvo, které obklopuje trávicí trakt. Pomáhá také vylučovat plyn.
Je to testovaný lék na léčbu plynů, kyselého žaludku, dny, křečí, koliky a křečí. Fenyklová semena a čaje z nich vyrobené jsou považovány za dobré činidlo po kousnutí hadem, kousnutí hmyzem nebo při otravě jídlem.
Fenyklová semínka jsou skvělým kořením. Jsou také vynikající na obezitu. Zvyšují tok moči. Je vhodný i pro chraptivost a bolest v krku.
Druhy fenyklu
V Itálii se rozlišuje hned několik druhů fenyklu. Jedním z nich je řapíkatý fenykl nebo například fenykl sladký (který svou chutí i vůní připomíná anýz). Avšak úplně nejznámějším druhem je fenykl obecný. Pokud se rozhodnete pěstovat tento druh fenyklu, počítejte s tím, že může dorůst až do výšky 2 metry.
Charakteristika fenyklu
I když fenykl má svůj původ v jižní Evropě, kde převládá teplejší klima, než v České republice, je možné ho vypěstovat i v našich podmínkách. Za prvé je potřeba si uvědomit, že fenykl potřebuje ke svému růstu slunce. Hotový plod by měl dosahovat tloušťky až 15 centimetrů a hmotnosti okolo 200 g. Jeho chuť je nasládlá.
Pěstování fenyklu
Fenyklu se bude dařit na teplém místě, kde je humózní nevysychavá půda. Pokud máte spíše písčitou půdu, nezapomeňte fenykl pravidelně zalévat. Výsev je možný až do poloviny července. Rozhodně neuděláte chybu, když si fenykl předpěstujete ze semínka doma v truhlíku. Semínko zasaďte asi 2 cm hluboko. Až budete jednotlivé rostlinky sadit do zahrady, nechte jim mezi sebou rozestupy 30 cm. Na plody se můžete těšit od srpna do září, snažte se je ale sklidit ještě před prvními mrazíky.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz