pokojové rostliny hnojení

Jaké hnojivo zvolit pro domácí rostliny, aby bylo účinné a zároveň nenáročné na aplikaci

Domácí rostliny potřebují hnojit stejně jako ty venkovní, o tom není pochyb. Jaké hnojivo ale zvolit, aby rostlinám prospívalo a pro nás nebyla jeho aplikace náročná? Máme několik možností a my vás jimi provedeme.

1. Tyčinkové hnojivo

Bezpochyby nejjednodušší aplikaci má tzv. tyčinkové hnojivo. Prodává se po mnoha kusech v tyčinkách, které stačí zastrčit do květináče (i několik kusů, pokud je rostlina vzrostlejší) a hnojivo se pak uvolňuje postupně při každé zálivce. Vydrží nám 6–9 měsíců a obsahuje prakticky všechny živiny, které rostliny potřebují.

2. Tekuté hnojivo

Tekuté hnojivo má také poměrně jednoduchou aplikaci, obvykle stačí nalít jeden uzávěr hnojiva do 2litrové lahve s odstátou vodou a rostliny zalít. Tady však musíme hnojit každých 14 dní během vegetačního období, a také je potřeba vybrat správné hnojivo pro jednotlivé rostliny. Existuje hnojivo speciálně vytvořené pro kaktusy, palmy, citrusy apod. Každé se liší obsahem živin: kaktusy například potřebují nejvíce draslíku, citrusy potřebují kromě draslíku, dusíku a fosforečnanu i železo, a palmy potřebují nejvíce dusíku, méně draslíku i fosforečnanu.

hnojivo - Jaké hnojivo zvolit pro domácí rostliny, aby bylo účinné a zároveň nenáročné na aplikaci

3. Prášková, nebo zrnitá hnojiva

Prášková či zrnitá hnojiva jsou hnojiva složená z částeček, které je nejprve potřeba rozpustit ve vodě, nechat odstát a teprve poté zalévat. Využívají se spíš pro zahradní rostliny, ale můžeme se s nimi setkat i u domácích rostlin. Opět platí, že musíte zvolit správný druh hnojiva pro jednotlivé rostliny a hnojit každých 14 dní během vegetačního období.

4. Kompost

Máte-li domácí kompost, je možné – zvláště při přesazování rostlin – použít jako hnojivo i ten. Do zeminy zamícháme část kompostu, a díky látkám, které kompost obsahuje, nemusíme jeden rok pro přesazení domácí rostliny hnojit vůbec. Mají dostatek živin z nové půdy a kompostu.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Každý den můžete do své e-mailové schránky zdarma dostávat přehled aktuálních článků

Zanechte komentář

Zavřít