Trnovník akát: Když se řekne nejlahodnější med, většina z nás si vybaví právě ten akátový. Není divu, akáty platí v našich podmínkám mezi významné medonosné rostliny. A nic na tom nemění ani fakt, že jde o rostliny invazivní a zavlečené.
Nebo mění? Není to tak dlouho, co naší republikou hýbala iniciativa, vyzývající k odstranění všech trnovníků akátů v ČR. To bohužel není dost dobře možné. Už jen proto, že vlastně nevíme, čím je (alespoň co do oblasti včelstev) nahradit.
Akáty jako univerzální a odolná rostlina do zahrad i parků
Ano, takhle nějak u nás historie trnovníku akátu (Robinia pseudoacacia) začala. Lidé zjistili, že je neobyčejně odolný. Nevadí mu totiž exhalace ani mráz. Ochotně poroste podél chodníků nebo ve znečištěném prostředí městských parků rychle roste, krásně kvete – a k tomu všemu ještě navíc skvěle voní.
Nevadí mu dokonce ani zasolené půdy a pokud je někde třeba zpevnit násep nebo strmý břeh, budou jeho kořeny ochotně k dispozici. Není divu, že se u nás v minulosti dokonce zakládaly i akátové lesy!
Kam se akát nehodí? Možná budete překvapeni
Ta doba je naštěstí už dávno pryč. Ale ani na černé listině akát nenajdete – koneckonců, prodají vám ho v každém lepším zahradnictví. Ovšem pozor na to, kam ho vysazujete. Akát se totiž umí velmi rychle šířit do svého okolí, a to zejména prostřednictvím výmladků. Potřebuje k tomu dvě věci: teplo a světlo. Na teplém a suchém stanovišti rychle vytlačí okolní zeleň, v zapojeném lese je naopak jeho šíření omezeno do velmi významné míry. Dalo by se tedy říci, že dokud mu nedáme prostor, nijak nám neškodí.
Nejrozšířenější introdukovaná dřevina v ČR
Koneckonců – i kdybychom chtěli, akátu se hned tak nezbavíme. Cení si ho hlavně včelaři. Poskytuje totiž skvělý zdroj nektaru pro včely a další hmyz (a rozhodně pro ně není jedovatý, jak se snaží některé zlé jazyky tvrdit). A společně s tím, jak se naší zemí šíří vlny klimatického horka a sucha je jeho schopnost odolat i extrémním podmínkám stále ceněnější a vyhledávanější. Existuje tedy způsob, jak ho zařadit do „výsadbového plánu“ aniž, by ohrozil okolí?
Vysaďte trnovník akát tam, kde se nemůže šířit – anebo ho vhodně nahraďte
Jestliže plánujete začlenit akát do čistě „městské“ výsadby, odkud se jednoduše nemá kam šířit, není v tom větší problém. Na opečovávaných zahrádkách lze expanzi výmladků regulovat velmi snadno. Mnohem horší je situace v blízkosti otevřených území. Tady je vhodné výsadbu akátu pečlivě zvážit. Zcela bychom se jí pak měli vyhnout v blízkosti jakýchkoliv chráněných území.
Existuje však ještě jedna možnost. Trnovník akát totiž není jediným druhem trnovníků, kterému se u nás daří. Existují i další – bohužel obvykle nemívají vonné květy. Ale pokud vám jde zejména o pastvu pro včely (a lhostejno, zda vlastní nebo z okolí), zvažte nákup jiných trnovníků. Ty totiž pro přírodu zdaleka tak nebezpečné nejsou.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz