bylinky

Citrusy umí pomoci i s úklidem v domácnosti – máme tip na aviváž i bělící prostředek

Čistící prostředky: Většinou si toto exotické ovoce spojujeme zejména s nápaditými recepty na zákusky, ovšem dokáže se uplatnit i  v mnoha dalších aspektech našeho běžného života. Například takový citron. Že podle vás patří jen do čaje nebo k rybám? Pletete se.

Při praní dokáže citron skvěle vybělit prádlo

Máte problém se zažloutlým prádlem? Připadá vám, že prostěradla už ztratila svou bělost a se záclonami už to také není to, co to bývalo? Vsaďte na citron. Budete potřebovat jen 100 ml citronové šťávy, kterou jednoduše přidáte k pracímu prostředku. Zároveň si také dejte pozor na to, aby v pračce nikdy nebylo příliš málo místa. Buben nepřeplňujte, jinak se zažraná špína nevypere ani s tím nejlepším prostředkem.

Náš tip: Na bělení lze využít i další šikovné domácí prostředky. Můžete použít třeba jednu lžičku soli (ta se dává přímo do bubnu pračky), tři lžičky jedlé sody nebo dvě lžíce vinného octa. Žádného zápachu se nebojte, vše během sušení prádla beze stopy vyvětrá.

Slupky z citrusů nevyhazujte, připravíte si díky nim skvělou aviváž

Ovšem využití nemá jen citron samotný. Až vymačkáte jeho dílky do čaje, kůru si odložte, přidejte k ní ještě tu pomerančovou nebo třeba mandarinkovou a vše společně asi 20 minut povařte. Získáte voňavý odvar, vhodný pro provonění prádla. Stačí ho v množství většího šálku nalít do prostoru pro aviváž a uvidíte ty divy. Nebo je spíš ucítíte.

Nespotřebovaný odvar uchovávejte v lednici, vydrží tu asi týden. Ovšem čím déle ho skladujete, tím méně bude vonět. Tak na to pamatujte a snažte se ho raději spotřebovat co nejdříve.

Citron pomůže i s desinfekcí kuchyně

Potřebujete umýt dřevěné prkénko? Pak stojíte před značným dilematem. Do myčky by se dávat nemělo, protože do sebe dokáže nasát všechnu tu špinavou vodu z nádobí. Ovšem ruční drhnutí vám zase přijde nedostatečné, navíc se při něm jen málokdy zbavíte i nežádoucích pachů. A řešením je právě citron. Rozkrojte ho a prkénko s ním důkladně potřete. Dezinfikuje ho a příjemně ovoní. A vás to nebude stát skoro nic.

citron 600x400 - Citrusy umí pomoci i s úklidem  v domácnosti – máme tip na aviváž i bělící prostředek

Zdroj foto: pixabay

Když potřebujete šetrný prostředek pro péči o pokožku

Ano, i tady se citron uplatní. Především vám pomůže s nejrůznějšími pachy. Loupali jste česnek a bojíte se, že to z vašich rukou bude cítit až do večera? Potřete je citronem. Stejný trik působí i ve chvíli, kdy pracujete s chilli a pokožka vás po kontaktu s ním nepříjemně pálí. Řešením je opět citron.

Skvěle se osvědčí i při pedikúře. Stačí, když na rozkrojený citron použijete jedlou sodu a obojí zároveň použijete jako jemný peeling. Několikrát přejeďte s tímto improvizovaným nástrojem po patách, palcích – a zkrátka všude tam, kde se potýkáte s hrubou kůží. Poté omyjte vodou, osušte, natřete krémem a zabalte do teplých ponožek. Ráno svou kůži ani nepoznáte. To vám garantujeme.

A v neposlední řadě se citron uplatní také při zesvětlování pigmentových skvrn. A nezáleží na tom, zda se jedná o skvrny stařecké, památky na bodnutí od komára nebo pokožku ztmavlou po ekzému. Potřete kůži několika kapkami z citronu, nechte 5-15 minut působit (dobu doporučujeme pomalu stupňovat aby nedošlo k podráždění pokožky) a smyjte vlažnou vodou. Opakujte každý den. První výsledky bývají vidět už za několik dní, pro trvalý efekt je však třeba vytrvat leckdy i několik týdnů. Alergických reakcí se bát nemusíte, bývají výjimečné.

Náš tip: při alergické reakci kůže zčervená a začne nepříjemně pálit a svědět. Tento aspekt většinou vydrží i po omytí kůže vodou. Pokud se vám to stane, ošetřete kůži uklidňujícím krémem a citron raději přestaňte používat. Jde ovšem naštěstí jen o velmi výjimečnou komplikaci.

Skvělý pomocník proti vodnímu kameni

Ale tím použití citronu stále ještě nekončí. Vezměte si ho s sebou do koupelny a potřete s ním všechna místa, na nichž se usazuje vodní kámen. A to třeba včetně mísy na toaletě. Nechte působit asi čtvrt hodiny, poté opláchněte a dočistěte běžným způsobem. Uvidíte, že bude vše opět vypadat jako nové.

Pomocník na napečené nečistoty

A ještě s jednou nepříjemnou domácí prací vám citron pomůže – dokáže totiž uvolnit zapečeniny třeba z trouby. Nejdříve potřete postižené místo plátkem citronu. Nechte 5 minut působit. Poté vložte dovnitř hrnek s vodou, do které jste přidali lžíci citronové šťávy. Troubu zapněte na plný výkon a nechte 5 minut běžet. Poté vše vypněte a nechte do rána odpočinout. Kyseliny v citronu napečené nečistoty doslova rozpustí a vy je pak už ráno jen odstraníte vlhkou houbičkou. Jednodušší už to zkrátka ani být nemůže. A podobný postup lze použít i na mikrovlnku.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Láskou ke květinám jsem oplývala už jako malá – to když jsem je s něžností, dvouletému děcku vlastní, vytahovala z květináčů a „vařila“ z nich večeři. Později moje první kapesné padlo na pokojový břečťan a z dětského pokojíčku se rychle stala neprostupná džungle. První nezdary byly pro mě motivací, abych se o nároky svých zelených svěřenců začala zajímat podrobněji. Zahradničení a pěstování okrasných i užitkových rostlin je dodnes mým velkým koníčkem, ke kterému se přirozeně přidalo i vaření a využívání léčivých vlastností (nejenom) tuzemských bylinek. Mou další velkou lásko je Asie, zejména pak Čína a Japonsko, takže pokud chcete vědět, jak se pěstují pivoňky, čím si předcházet bonsaje nebo kterak začlenit do zahrádky bambus, budu přesně váš člověk :)

Zanechte komentář