Ariocarpus agavoides

Ariocarpus agavoides – jeden z nejkrásnějších kaktusů tohoto rodu

Ariocarpus agavoides: Tento kaktus je sice také náročný na pěstování, ale pokud se vám to podaří, odmění se vám růžovofialovými květy. Ovšem i bez květů vypadá velmi exoticky, a to díky vlnatým areolám, které má celoročně.

Jak kaktus vypadá

Tento kaktus je kulovitý, jeho stonek dorůstá až 5 cm šířky, avšak jeho větší část je ukryta pod povrchem. Nadzemní část stonku je pak rozdělena na úzké, cca 4 cm dlouhé bradavky, na nichž jsou chlupaté areoly, které vyniknou zejména na rostlinách pěstovaných kulturně. Kaktusy kvetou v přírodě po období dešťů a jejich květy jsou pak nepřehlédnutelné.

Kde přesně kaktus roste původně

Původními stanovišti těchto kaktusů je opět Mexiko, nejčastěji stát Tamaulipas nedaleko městečka Tula, ovšem zde je stanoviště ohroženo lidskou činností (pastvou dobytka).

Ariocarpus 600x399 - Ariocarpus agavoides – jeden z nejkrásnějších kaktusů tohoto rodu

Zdroj foto: Dornenwolf from Deutschland, CC BY 2.0 <https://creativecommons.org/licenses/by/2.0>, via Wikimedia Commons

Jak Ariocarpus pěstovat v domácích podmínkách

Ariocarpus je možné pěstovat na původních kořenech i naroubovaný. Naroubované jsou jednodušší k pěstování pro začátečníky. Potřebuje k životu propustný substrát, čehož se nejlépe dosáhne přidáním drcené cihly, keramzitu, perlitu nebo štěrku. Je také potřeba nechat jej vždy zcela vyschnout a potom důkladně zalít.

Množení

Kaktus se dá dobře množit výsevem semen (koupených, nebo získaných z vlastní rostliny), ale také můžeme roubovat odnože na vhodné podnože (nejlepší je například kaktus Myrtillocactus geometrizans).

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

Zavřít