Dřišťál je nenáročný keř, který opravdu může pěstovat každý. A podle druhu, jaký si vyberete, jej můžete vysadit jako solitéru, jako živý plot nebo jako ohraničení cestiček.
Dřišťál obecný
Dřišťál obecný (Berberis vulgaris, var. Berberis orientalis) je pomalu rostoucí keř, který dorůstá až 3 metrů výšky. Původně pochází ze Středozemí, zejména ze Španělska a severní Afriky. Odtud byl rozšířen do jižní i střední Evropy. Roste planě v přírodě, ale je také součástí zahrad a parků, a to především pro okrasné listy na podzim, ale i žluté květy rostoucí v hroznech a červené plody. Mimoto je dřišťál i léčivkou.
Je jednoduchý na pěstování. Roste na slunných až polostinných místech, dobře snáší sucho a jakoukoliv půdu, poroste i ve vyšších polohách. Právě dřišťál obecný můžete využít na všechny výše uvedené možnosti (živý plot, solitéra, ohraničení cest a cestiček).
Dřišťál Thunbergův
Dřišťál Thunbergův (Berberis thunbergii) je druh dřišťálu pocházející původně z Číny. Je opadavý (většina jeho kultivarů), mrazuvzdorný, dobře se tvaruje a stejně jako předchozí dřišťál obecný se snadno pěstuje.
Kultivar „Atropurpurea“ má po celý rok purpurové listy, které se na podzim zbarvují ještě více. Kvete žlutými květy a má červené plody. Hodí se jako živý plot, nádherná solitéra, nebo pro výsadbu ve skupinách keřů.
Kultivar „Bagatelle“ je zakrslým druhem dřišťálu. Dorůstá maximálně 50 cm do výšky, je opadavý. Má rovněž žluté květy a červené plody, lístky se vybarvují zejména na slunci. Keř má krásný kompaktní tvar, aniž byste jej museli tvarovat nebo stříhat. Je vhodný do skalek, jako podrost, anebo jako rostlina do nádoby na terasu či balkon.
Kultivar „Evita“ pochází původně z Japonska, je to menší keř, dorůstající max. 1 metr výšky, se žlutými listy po celý rok, neopadává. Hodí se jako solitéra, okrasný keř, pro pěstování ve skupinkách i ve skalkách. Vyzkoušejte jej například v kombinaci s malými jehličnany (zakrslá borovice, menší druhy cypřišů apod.)
Kultivar „Concorde“ je kompaktní menší keř s červenými listy po celý rok, které se na podzim mění na vínové. Je velmi nenáročný na půdu i stanoviště, ale na přímém slunci budou mít jeho listy nejzářivější a nejvybarvenější barvu. Hodí se do menších zahrad jako solitéra, do skalek i pro pěstování v nádobách.
Dřišťál úzkolistý
Dřišťál úzkolistý (Berberis x stenophylla) je stálezelený keřík, který má na jaře nápadně žluté květy, které se na podzim mění v černé, ojíněné plody. Tento druh je také nenáročný na pěstování, ale je vhodné, pokud bude v zimě chráněn před větrem a dlouhotrvajícím mrazem – přikrývka z chvojí by mu měla postačit.
Dřišťál bradavičnatý
Dřišťál bradavičnatý (Berberis verruculosa) je stálezelený keř, který dorůstá výšky 1,5 až 2 metry a větve jsou obloukovitě stočené k zemi. Má jemně zelené listy vespod se smetanovými skvrnami, žluté plody a na podzim modročerné bobule a listy se zbarvují do červena. V zahradě jej můžete využít jako živý plot, olemování cestiček nebo do skalek. Místo jehličnanů jej tentokrát zkuste kombinovat s okrasnými trávami.
Dřišťál zimostrázový
Dřišťál zimostrázový (Berberis candidula) je pomalu rostoucí stálezelený keř pocházející z Číny. Dorůstá maximálně 1 metr, květy jsou zářivě žluté a plody modré. Je odolný, jen dejte pozor na silné zimní slunce, to by mu mohlo popálit listy. Proto je vhodný stín nebo polostín. Hodí se jako solitéra, do skalek i živých plotů.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz