strecha

Jak se zbavit mechu a lišejníku na střeše

Mech a lišejník na střeše může vypadat zajímavě, ale neznamená to, že máte „zelenou střechu“. Zatímco opravdu „zelená střecha“ vzniká za vašeho vědomého působení, mechy a lišejníky si rostou na střeše samy od sebe, zadržují vodu, která následně způsobuje poškození střechy a zatékání do domu.

Na jakých střechách se mechy a lišejníky usazují

Špatnou zprávou je, že mechy i lišejníky se mohou objevit na jakékoliv střeše (betonové, šindelové, doškové, plastové). A stačí jim k tomu opravdu málo: stín nebo přistínění (obrácení střechy na sever, zastínění domu stromem), trochu vody a prach z okolí.

spachtle 600x384 - Jak se zbavit mechu a lišejníku na střeše

Zdroj foto: pixabay

Jak mech ze střechy odstranit

V následujících odstavcích vás seznámíme s nejlepšími metodami, které můžete použít. Všechny jsou ověřené praxí, a pokud byste si přece jen na čištění střechy sami netroufli, můžete se obrátit na specializované firmy, které vám střechu vyčistí.

Mechanické odstranění

Mechanické odstranění mechu a lišejníku ze střechy je velmi jednoduché, levné, avšak fyzicky náročné. Nejenže musíte na vysokou střechu vylézt a mít dostatečné jištění, ale musíte každý jednotlivý kousek mechu odstranit špachtlí. Tímto způsobem byste neměli čistit pouze eternitové střechy, ze kterých se mechanickým působením/poškozením uvolňuje nebezpečný azbest. Špachtli můžete také nahradit vysokotlakým čističem (vapkou).

Roztok modré skalice

Výborných výsledků se dá proti mechu dosáhnout pomocí obyčejné modré skalice. Tu seženete v zahrádkářských centrech a v hobby obchodech, rozmícháte s vodou podle návodu a aplikujete například pomocí stříkací pistole za teplého a nedeštivého počasí na střechu. Odstranění mechu je dlouhodobé, vydrží minimálně 3 roky.

Postřik vápenným mlékem

Vápenné mléko znáte z bílení stromů. Stejný roztok si můžete připravit i na střechu. Nejlépe účinkuje na betonové střechy/tašky, avšak můžete jej použít i na jiné materiály. Vápenné mléko před použitím v postřikovači přeceďte, aby nedocházelo k ucpávání trysek. Tento postřik by měl vydržet minimálně 1 rok.

mech - Jak se zbavit mechu a lišejníku na střeše

Zdroj foto: envato

Mech-stop

A poslední možností je použít profesionální prostředek Mech-stop, který je tvořen z biologicky odbouratelných látek, můžete jej aplikovat pomocí postřikovače a jeho účinek vydrží alespoň 3 roky.

Prevence

Existuje vůbec prevence před usazováním mechů a lišejníků na střeše? Nějaká ano. Pokud máte střechu z tašek nebo materiálů, které jsou aspoň trošku porézní, můžete si celou střechu nechat natřít impregnací proti mechu. Je ale nutné, aby střecha byla naimpregnována jako nová, dosud nepostižená napadením mechem.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář