vino

Na nechráněných místech je nutné zazimovat i révu vinnou

Zazimovat révu vinnou: Révě vinné se nejvíce daří na jižních stranách a svazích. Ovšem i tam může v zimě dojít k velkému vymrzání. Révu vinnou ochraňte již během listopadu.

Seřezání révy

Před tím, než přistoupíte k zazimování révy, měli byste ji správně seřezat. Seřezání révy na podzim vám nejen ušetří práci na jaře, ale hlavně předejte velkému úbytku mízy, ke kterému dochází, je-li réva seřezána příliš pozdě.

Révu seřezáváme tak, aby nám zbylo jednoleté dřevo (pruty), na kterých budou růst nové laty, tj. hroznovitá květenství. A tyto jednoleté pruty musejí vyrůstat z dvouletého dřeva, nikoliv ze stařiny. Výhony ze starého dřeva můžete použít na vyvazování révy a vyplňování mezer.

Seřezanou révu – pruty ihned vyvazujte ke konstrukci (pokud nejde o mladou révu – viz dále).

vinna reva 600x402 - Na nechráněných místech je nutné zazimovat i révu vinnou

Zdroj foto: envato

Zazimování mladé révy

Mladá réva (cca do 3 až 5 let), která ještě nemá tolik výhonů, se může zazimovat tak, že jednotlivé rostliny celé uvolníte od konstrukce, položíte na zem, svážete a obalíte slámou. Slámou musí být obalena i část, která se dotýká země, protože by byla ohrožena mrazem. Na jaře potom zase slámu odstraníte, rostliny přivážete ke konstrukci a popř. dokončíte řez z podzimu.

Zazimování starší révy

Starší réva (nad 5 let) už by se těžko odvazovala z konstrukce anebo by vám to způsobilo více práce než následující postup. Révu nechte na konstrukci a ze všech stran ověste konstrukci jehličnatým (nejlépe smrkovým) chvojím. Zespoda můžete ještě révu nakopčit zeminou (jako např. růže). Na jaře zase však sejměte zimní ochranu, abyste příliš dlouhým zazimováním nespustili brzké rašení révy.

Čeho se vyvarovat

Za prvé: Nenechávejte révu zcela bez zazimování, protože by mohly jednotlivé rostlinky vymrznout.

Za druhé: Na jaře neseřezávejte révu příliš pozdě, protože by ji oslabila ztráta mízy – říká se tomu také, že réva krvácí nebo pláče.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

seventeen + 10 =