Zelený čaj matcha v Japonsku slouží k přípravě čaje při čajových obřadech. Dnes se od něj v Japonsku trochu ustupuje, zato se začal pít v evropských zemích. Pojďme se podívat do tajů přípravy tohoto čaje.
Historie
Historie čaje matcha není tak dlouhá a sahá asi do 12. století našeho letopočtu. Práškový čaj začali používat zenoví mniši, protože měl mnoho léčivých účinků.
Jak se čaj vyrábí
Matcha se vyrábí nejčastěji z čaje zvaného tencha, který se rozemele pomocí mlýnku na prášek. Čaj se pěstuje z čajovníku čínského, který se před silným sluncem zastiňuje rákosovými stínidly. Díky tomu v lístcích čaje nedochází k fotosyntéze a čaj je více sladký a méně hořký. Čajové lístky se sklízejí začátkem května, kdy jsou dostatečně velké. Sklízejí se samozřejmě ručně. Tato ruční práce se rok od roku dražší. Proto někteří pěstitelé přistupují k mechanizované sklizni. Lístky jsou poté dováženy do továrny a napařovány (20 sekund), čímž si zachovají barvu i čerstvost. Zabrání se tak oxidaci a s lístky se dále lépe pracuje. Potom se lístky na strojích suší. Poté jsou lístky nařezány na drobnější kousky, aby se mohly ve mlýnku umlít.
Jak se čaj konzumuje
V dřívějších dobách se matcha konzumoval jako hustý čaj, kdy se prášek rozmíchal speciální metličkou s trochou vody. Dnes se pije řidší čaj, i když původní způsob přípravy zůstal.
Co je ještě z matcha možné připravit
Dnes už si můžete vychutnat i zmrzlinu s příchutí matcha – zelený prášek se zamíchá do zmrzlinové hmoty. Některé kávové společnosti dokonce nabízejí kávu s příchutí matcha – například matcha latté. Dá se také smíchat s jogurtem, nebo použít do smoothies.
Jak poznáte matcha čaj jako laik
Jako laik můžete být překvapen, že zelených práškových čajů je celá spousta. Nicméně kvalitní matcha čaj poznáte podle barvy a chuti. Barva musí být smaragdově zelená, nikoliv nazelenalá, nebo dokonce zelenožlutá. A chuť musí mít sladkou a jemnou.
Příprava
Doma si čaj matcha připravíte tak, že 2 až 3 vrchovaté lžičky čaje zalijete horkou vodou o teplotě kolem 75 °C. To celé napěníte speciální bambusovou metličkou. Nejprve je roztok řídký, ale později zhoustne, jak se voda dostane do kousků lístečků.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz