Citronová popínavá mini okurka vypadá sice exoticky, ale věřte, že si ji můžete snadno vypěstovat i doma. Zřejmě pochází z Indie. Přesný původ není ovšem znám. Chuť této odrůdy je mírně sladší a zemitá. Využít ji můžete v kuchyni i kosmetice. Lze je pěstovat jako běžné okurky, ale proces je mnohem snadnější, neboť není třeba skleník ani zaštipování během růstu. K tomu je rostlina velmi odolná, kterou nenapadají škůdci.
Zdraví prospěšné plody
Dužina má velmi vysoký podíl vody. Hydratuje tak tělo. K tomu citronová okurka obsahuje antioxidanty, které vykazují protizánětlivé účinky a eliminují poškození volnými radikály. Vláknina je prospěšná v boji se zácpou.
Pokud budete chtít zachovat výživový obsah a sladkou chuť okurky, tak ji zabalte do suchého papírového sáčku. Ten vložte do plastové krabičky a nechte na chladném místě. Plody tak zůstanou v původním stavu cca 3 dny. Poté začnou pomalu ztrácet svěžest a vadnout.
I když lze plody použít do salátů nebo k naložení jako běžné okurky, tak zjistíte, že stejně nejlepší a nejchutnější jsou čerstvé. A pokud je necháte vychladit, tak chuť je velmi osvěžující a dobře zahání žízeň. Citronová okurka je vhodná i do smoothie, ale rovněž i zeleninových koktejlů. Velmi dobrá je v kombinaci s dýní, mrkví, čerstvými bylinkami, olivami a octem.
Bojovník s akné
Pokud vás trápí aknózní pleť, tak si z citronové okurky můžete udělat masku. Stačí, když ji smícháte s mandlovým olejem, růžovou vodou, kurkumou a pokud možno práškem ze santalového dřeva. Vzniklou hmotu neboli masku poté naneste na čistou a umytou pleť. Maska je vhodná jak na problematickou pleť, tak zároveň i pro dodání svěžesti, jasu pokožce.
Zdroje: www.prostreno.cz, www.gadar.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz