bouda

Nejmenší zahradní stavby pro zvířata (bouda pro psa, kurník)

Nejmenší zahradní stavby pro zvířata: Asi nejmenšími zahradními stavbami jsou různé přístřešky pro domácí zvířata. Nejvíce se nabízí bouda pro vašeho psího miláčka nebo kurník pro slepice. Jaké pořídit, na co nezapomenout a můžete si je postavit sami?

Bouda pro psa

Bouda pro psa je nezbytností v případě, že váš pes žije venku. Ale i pes, který pobývá převážně doma, ocení možnost schovat se při pobytu venku před chladem nebo sluncem. Psí bouda by měla být vyrobena z kvalitního dřeva, stát na podsadě na nožkách (aby do ní nepronikala vlhkost a chlad), měla by být zateplená (izolační vrstva může být i odnímací). K boudě pro psa ne možné dokoupit dvířka, která chrání opět zejména proti chladu. Výhodou je terasa, na které pes může odpočívat pod střechou za deště.

Pro snadné čištění

Pro snadné čištění boudy se hodí otevírací střecha, kterou když odklopíte, dostanete se dovnitř boudy a můžete ji vyčistit. Stejně tak můžete odejmout nebo přidat izolační vrstvu, pokud je odnímatelná.

Barvy a nátěry

I psí bouda bude potřebovat natřít alespoň 1x za 2 až 3 roky. Volte netoxické nátěry, protože zvíře uvnitř pobývající je bude vdechovat.

Zateplení

Pro zateplení se k některým boudám prodávají speciální izolační vrstvy. Pokud je nemáte nebo do nich nechcete investovat, pak vhodnou alternativou je například seno, sláma, hobliny. Rozhodně psovi do boudy nedávejte textilie, protože ty zmrznou a spíše zvířeti uškodí.

kurnik - Nejmenší zahradní stavby pro zvířata (bouda pro psa, kurník)

Zdroj foto:es.wikipedia.org

Kurník pro slepice

Máte-li prostornou zahradu a chcete-li chovat slepice, abyste měli dostatek domácích vajíček, nejjednodušším způsobem, jak začít, je pořídit si kurník. Kurník by také měl být z kvalitního dřeva, je ale potřeba, aby byl výše nad zemí než psí bouda, aby byly slepice chráněné – zejména v noci. Stejně tak musí být kurník zavíratelný pro případ, že by slepice chtěla napadnout kuna.

Hřady

Slepice jsou původně stepními ptáky, kteří se před nebezpečím ukládali ke spánku na větvích stromů. Dnes jim k tomu slouží hřady, na kterých v noci hřadují. Instinkt slepicím zůstal, i když je chráníte dvířky proti nezvaným hostům.

Zavírání

Zavírání kurníku může být mechanické – vy sami budete ráno dvířka otvírat a večer zavírat, anebo si můžete pořídit speciální dvířka na fotobuňku, která za svítání dvířka otevře a za soumraku zavře. Slepice se řídí světlem mnohem více než my lidé, takže opravdu vstávají za svítání a chodí spát, jakmile se setmí.

Co musí kurník obsahovat

Kromě správného zavírání a hřadů je potřeba, aby v kurníku byla hnízda (nebo 1 hnízdo) na snášení vajec. Do takového hnízda je vhodné umístit „pokladek“, což je umělé vajíčko, které slepici napoví, že právě tady by měla snášet. Dalším nutným vybavením je pítko s vodou, krmítko se zrním a kovová deska pod hřadem, která slouží k zachytávání trusu. Je-li tato deska visunovací, jednoduše se čistí.

Postavit svépomocí, nebo koupit

Jak psí boudu, tak i kurník pro slepice dokáže zkušený a jen trochu zručný stavitel postavit sám. Stačí k tomu kvalitní dřevo, spojovací materiál a další vybavení již dokoupíte. Pokud si na to ale netroufnete, mnoho druhu psích bud i kurníků dnes již nabízejí specializované obchody. Stačí si vybrat podle velikosti psa nebo počtu chovaných slepic. Některé obchody vám dodají boudu či kurník jako skládačku, ale pokud budete potřebovat pomoc se sestavením, za nějaký obnos vám obě stavby sestaví přímo u vás na zahradě.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář