Stává se vám, že vám papriky prostě nejdou, lámou se, nemají dostatečně velké plody, nedozrávají apod.? Zřejmě jim dáváte nedostatečnou péči. A přitom stačí tak málo.
Postup při výsadbě
- Výběr správného osiva: Pokud chcete pěstovat papriky, uvědomte si, že tyto rostliny vyžadují ještě více tepla než rajčata, a to jak při samotném klíčení, tak i při růstu během vegetačního období a při dozrávání. Měli byste je tedy vysazovat pouze tam, kde jim můžete takové podmínky zajistit. Paprikám se dobře daří v Polabí, na Litoměřicku, na jižní Moravě. Vysazovat potřebují na slunném místě, nejlépe na jižní, jihovýchodní nebo jihozápadní straně. Při výběru osiva si vyberte takovou odrůdu, která se pro vaši zahradu hodí.
- Příprava osiva: Pokud chcete urychlit klíčení, namočte semena do teplé vody po dobu 2 dnů před vysetím. Semínka vysévejte v domácích podmínkách, do malých květináčků, důkladně zalijte a květináčky přetáhněte potravinovou fólií, to je další způsob, jak klíčení urychlit.
- Příprava půdy: Půda by měla být připravena již z podzimu, tj. důkladně zrytá a v ní zarytý kompost nebo uleželý chlévský hnůj.
- Přesazení sazeniček: Sazeničky přesazujte až po polovině května, sázejte je po dvou asi 20 až 30 cm od sebe podle odrůdy. Dbejte na to, aby kořeny byly pod úrovní zeminy. Jakmile sazeničky zasadíte, přihrňte k nim ještě lehce půdu z obou stran, abyste vytvořili tzv. hrůbky (znáte je určitě od brambor). Díky tomuto pěstování budou papriky stabilnější, nebudou se lámat, vydrží i vítr, budou více plodit a nemůže se vám stát, že byste je při zalévání přelili.
Péče o papriky
- Zálivka: Papriky potřebují dost vody, ale nesnášejí zálivku na list, zejména ne studenou vodou. Proto je zalévejte konví nebo hadicí do žlabu mezi hrůbky. Díky tomu půda nikdy zcela nevyschne, kořínky paprik si mohou natáhnout vody, kolik potřebují, ale nejsou přemokřené.
- Hnojení: Papriky můžete pravidelně (cca 1x za 14 dní) přihnojovat, a to buď kompostem, nebo nějakým přírodním organickým hnojivem. TIP: Někteří pěstitelé pěstují papriky i v nádobách, zde o to více platí, že je potřeba hnojit, a to i 2x častěji než u paprik pěstovaných na záhoně.
- Další péče: Je třeba paprikám odstraňovat plevel, okopávání na hrůbcích není možné. Zato je důležité pravidelně kontrolovat, zda se na listech neobjevují příznaky některé nemoci (plíseň) nebo škůdců (mšice, molice, svilušky). Proti plísni je nejlepší prevencí sázet papriky dostatečně daleko od sebe. Na hmyzí škůdce je nejlepší zaútočit přírodní cestou – slunéčka sedmitečná, škvoři, hmyzožraví ptáci.
Sklízení paprik
Papriky sklízejte průběžně, jak dozrávají. Bílé papriky jsou světle zelené, další papriky mohou být zelené (ne zcela zralé), žluté nebo červené. Vždy sbírejte z každého dvojkeře jednu až dvě papriky, aby ostatní dozrály. Prakticky můžete sklízet po celou druhou polovinu léta až do podzimu. Když sklidíte všechny papriky, vytrháte všechny rostliny a zkompostujete je. Hrůbky uhrabete do roviny. V říjnu pak do půdy zaryjete organické hnojivo (kompost, hnůj, zelené hnojivo), abyste si záhon připravili na jaro – ale pozor: v příštím roce na něj rozhodně nesázejte zase papriky.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.izahradkar.cz, www.abecedazahrady.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz